Hobist ärini ehk Edulugu võib alata ka väikesest külast

25.09.2020

Valga vallas Tsirguliina lähedal, endisel Tõlliste mõisaasemel tegutseb ettevõte, mille sünnilugu on mitmes mõttes erakordne ja kahtlemata huvitav. P-tech OÜ toodab üle ilma tuntuks saanud kaitsevarustust mootorratastele, kuid alguse sai see puhtalt vajadusest kvaliteetsete tsiklijuppide järele.

P-tech OÜ toodangu hulka kuulub alumiiniumist kaitsevarustus: põhjakaitsmed, radiaatori- ja pidurikettakaitsmed – kõik see, mis kaitseb tsiklit raskel maastikul varitsevate ohtude eest. Ettevõtte omanik Peep Vare tõdeb, et firma tooted on nišikaup – neid valmistatakse konkreetsele sihtrühmale – enduro mootorrataste, täpsemalt hard enduro tsiklite tarbeks, millega sõidetakse ekstreemsetes ja eriti ekstreemsetes tingimustes. „Alumiiniumist kaitsmed hoiavad tsikli õrnemaid osasid, niipalju kui see võimalik on. Kaitsevarustus kaitseb mootorratast võidusõidul, et see peaks lõpuni vastu.“ selgitas ettevõtte juht Peep Vare.

Tegevust alustas tollal Soomes ehitajana töötanud Vare 2014. aastal oma vanematele kuulunud farmihoones, mille kaugem ajalugu ulatub Tõlliste mõisa aegadesse. Alguses oli laudahoone motohuvilisele mehele hobigaraaži eest. „Olin ise motomees, sealt see idee tuligi. Kaitsevarustust oli vaja, kuid head asja ei olnud eriti kusagilt võtta. Alguses sai ostetud üks masin ja nii see alguse sai,“ räägib Vare ja lisab, et peale ettevõtte loomist töötas ta veel paar aastat Soomes. „Ostsin ju tootmisseadme, millega ma midagi teha ei osanud ja see oli periood, mis oli vajalik ameti õppimiseks.“

Alguste algusest räägib Vare veel: „Kuna olin Soomes ehitaja, oli õhtuti palju aega internetis kolada, nägin – tore masin, lõikab automaatselt, mitte midagi ise tegema ei pea. Mis on ühe töölise kõige suurem unistus? Saada raha nii, et mitte midagi tegema ei pea,“ muigab Vare, et ostis masina tõepoolest teadmata, mida sellega õigupoolest peale hakata. „Lihtsalt meeldis.“

Alustatud sai veoketi hammasrataste valmistamisest. „Edasi ostsin lisaseadme ja proovisin järjest keerulisemaid detaile teha. Ühe toote panin lõpuks e-baysse müüki. Kulus aasta, või natuke vähem enne, kui see ära osteti. Siis hakkas neid vaikselt minema, tegime e-poe, tekkisid kliendid … Põhitöökoht oli siis veel Soomes.“ Algaja ettevõtja tegi alguses eritellimusi, sealt hakkasid rahad liikuma, tuli kogemus, praegu aga eritellimuste jaoks aega ei jagu. „Kui vahel teen, siis selleks, et aidata kohalikke motomehi, kes harrastavad kiirendussporti või kel mootorrattale midagi erilist vaja.“

Lehtmetalli töötlemine mootorrattadetailiks on peaasjalikult „tarkade masinate“ töö ja neid on järjest lisandunud. Materjal lõigatakse, lihvitakse, painutatakse ja keevitatakse, inimene juhib protsessi arvutiga ja jälgib. Kogu tööst umbes kaks kolmandikku tehaksegi masinate abil, milleks on keevitusaparaat, trei- ja freespingid. Tootmises on ligi sada erinevat toodet ja Vare sõnul läheb ligemale 100 protsenti toodangust ekspordiks.

Tooted on enda disain. „Meil on juba suur kogemuste pagas, teame kust miski kõige kergemini puruneb, vastavalt sellele teeme pidevalt täiendusi ja tänu sellele oleme selles valdkonnas kujunenud maailma kõige suuremaks ja paremaks ettevõtteks,“ märgib Vare, lisades tõsiasja, et vaikselt juba tekkiv konkurents ettevõtte käivet ei mõjuta. „Aga ma ei ütleks, et turul hinna poolest kõige soodsam olen, pigem kallim, kvaliteetsem ja kiirem tarnija. Seetõttu on juba palju kindlaid kliente üle maailma tekkinud.“

Detailid on alumiiniumist ja kvaliteetse toormaterjali saamine tootja sõnul probleem ei ole. Põhjakaitse valmimise protsessi on huvitav jälgida ja kohati loob mulje, et töö ei toimugi Eesti mastaabis väikeettevõttes ja kusagil Lõuna-Eesti ääremaal tagasihoidlikus tootmishoones. Muuseas, hoone on vaid väljast tagasihoidlik, selle sisemusest leiab kaasaegse tehnoloogia, kenad lao-, kontori- ja olmeruumid. Vare sõnul tööjõupuudust ei ole, häid töötajaid leiab ikka. „Palganumber on oluline, õiglane palk peab olema,“ teab Vare, kelle ettevõttes töötab tänaseks seitse inimest.

Vanas laudahoones on juba ammu kitsaks jäänud ja tänavu alustatigi ruumide laienduse ehitusega. Praeguse tootmishoone kõrvale kerkib uus, kuhu peatselt loodetakse laieneda. Muude tegemiste seas töötab ettevõtja bagi prototüübiga, kuid sellest pikemalt juttu ei tee. „Kui tuleb hästi välja, hakkame tegema,“ avaldab Peep Vare siiski järgmise väljakutse.

Ettevõte P-tech pälvis mullu Valgamaa ettevõtlusauhinna konkursil parima tootmisettevõtte tiitli, lisaks Luminori panga eripreemia. Luminori ärikliendipanganduse juht Marjan Savtšenko sõnul on muljetavaldav, et Peep Vare on oma hobi suutnud muuta äriks. „Kuue töötajaga ettevõte toodab umbes saja elanikuga Tõlliste külas mootorrataste lisavarustust ja suurem osa nende toodangust läheb ekspordiks. Nende julgus ja ettevõtlikkus paistab kaugele ning väärib tunnustust,“ märkis Savtšenko.

Tekst ja foto: Lea Margus