Seekordne sügisene pööripäev tõi Maal elamise päevale uudistama üle 20 000 külastaja  

02.10.2023

Ligi 20 omavalitsust  ja 200 külastuskohta avasid külastajatele oma valdade uksed näidates, kuidas nad oma elu korraldavad. Kokku külastas erinevaid sündmuseid üle 20 000 inimese.

“Edukas oli tänavune tähtpäev just sisulises mõttes. Külastajate tagasisidena kõlas kui ühest suust, et maakohtadega tutvumas käies tundsid inimesed end oodatuna ja koduselt ning neid võeti  hästi vastu. Hea oli tõdeda, et alles äsja maale kolinud inimesed kasutasid seda päeva oma uue kodupaigaga tutvumiseks  ning juba pikemalt maal paiknenud rahvas  käis palju just enda kohaliku omavalitsuse poolt pakutavaga teenustega tutvumas,” sõnas Maal elamise päeva projektijuht Krista Pegolainen-Saar.

Tänavune Maal elamise päev oli ka pisut teistmoodi kui tavaliselt. Nimelt kutsusime ka kolmest Eesti linnast Ukrainast tulnud sõjapõgenikke, et neilegi Eesti kauneid maapiirkondi ja seal elavaid inimesi ning erinevaid võimalusi tutvustada. Elva valda külastanud ukrainlased olid sealsest piirkonnast lummatud. “Meie valda külastasid Ukraina sõjapõgenikud Põltsamaalt, neile väga meeldis Konguta Kool ja selle tegevus. Lisaks said külalised maitsta samal päeval töötoas tehtud vareenikuid, mis olid väga maitsvad,” kirjeldas Elva valla esindaja südamlikku kohtumist ukrainlastega.

Peipsiääre valla Maal elamise päeva sündmusi tuli uudistama ka perekond, kes oli äsja valda kolinud. “Nüüd siis tuldi vaatama, et “kuhu me siis kolisime”. Üle vaadatud said lasteaed, noortekeskus, rahvamaja, raamatukogu, mängude maja ja Koosa saun,” sõnas Peipsiääre valla esindaja.

Kuigi laupäevane Maal elamise päev möödus suuremas osas Eestist vihmasena, ei heidutanud see külastajaid sugugi. Lääne-Nigula vald tõi välja, et see muutis inimesed hoopiski entusiastlikumaks: “Inimesed olid rõõmsad ja nautisid just teistmoodi olemist.”

Viljandi valla Kalmetu Põhikooli juht märkis, et nii suur huvi kooli tegemiste kohta oli talle suur üllatus. “Oli neid, kes tulid vaatama oma endist kooli, kuid oli ka neid, kes pendeldavad tööelus Viljandi ja Tartu vahel,  ning soovisid just kohaliku eluga rohkem tutvust teha. Parin emotsioon külastajalt oli aga tõdemus, et poleks uskunud, et maal on olemas nii kaasaegsete õpitingimustega kool,” sõnas direktor.

“Maal elamise päeva üks olulisemaid eesmärke on aidata neil, kes soovivad oma elu maale seada, saada realistlik pilt ja ülevaade, mis aitavad valikuid teha. Üks päev aastas ei pane küll inimesi otsustama, kuid võimaldab teha tutvust erinevate Eestimaa paikadega ja kogukondadega. Taaskord sai kinnitust, et lisaks põllumajandusele on maal palju erinevaid võimalusi endale ise töökohti luua ja end ära elatada. Esile on tõusnud elupaigad, kus saab edukalt kaugtööd teha. Kohalikud omavalitsused, nendes elavad tublid inimesed ja kohalikud ettevõtted avasid oma uksed ja südamed uutele ja naabritele, et näidata, mida maal elamine tegelikult tähendab,” võttis projektijuht seekordse Maal elamise päeva kokku.

Külastuskohti oli ligi 200 ning uuendusena toimus  külastuskohtades käies külastusmängu, milles osalejate vahel loositakse 29. septembril välja kohalike omavalitsuste poolt välja pandud vahvaid auhindu.

Maal elamise päev toimub kümne maaelu edendava organisatsiooni ja maaomavalitsuste koostöös ja korraldust juhib Eesti Leader Liit.