Digikunstnik Made Balbat hindab vaikust ja privaatsust, mida pakub maal elamine.

20.06.2022

Made Balbat on eelkõige tuntud digikunstniku ja raamatute illustraatorina. Armastus raamatute vastu on tulnud tema ajakirjanikust emalt. Digipööre tema kunstniku karjääris toimus natuke üle kümne aasta tagasi, samas sadu raamatuid on ta oma töödega kaunistanud juba rohkem kui kolmkümmend aastat.

Kehtnasse kolis Made samuti kümmekond aastat tagasi. Tallinnas sündinud, kasvanud ja koolis käinud naine otsis tegelikult elupaika esialgu Tallinnale lähemal. Et perel oleks mugav ja kiire töö toimetusi käia Tallinnas tegemas. Samas vabakutselisena saaks pealinna mürast eemale. Alguses otsitigi elamist rohkem Kohila kandis, linnale lähemal. Sel hetkel tundus Kohila viimane piir, kuid sobivat maja ei leitud. Kuna Kehtnas olid käinud Made lapsed kutsekoolis, siis lihtsalt igaks juhuks vaadati üle ka pakkumine mõisa lähedal. Just mõisa park ja piiritu vaade põldudele on see, mis üht kunstniku hinge hästi toidab. Ka Made kaks koera ei ütle ära mõnusast jalutuskäigust pargis.

Kaks kodu maal

Tegelikkuses on perel veel ka päris maakodu Lõuna-Eestis. Seal valmibki enamus Made digijooniseid. Juba sõit maale on inspiratsiooniks ja töö valmib peas. Kohale jõudes tuleb tihti mõte „lihtsalt vormistada“. Aga vabakutseline kunstnik on tänapäeval eelkõige ka ettevõtja. Ja just sellepärast on Kehtna tema jaoks sobiv koht. Tallinn on piisavalt ligidal ja samas suhteliselt keskne paik Eestis võimaldab ringi sõita ja näituseid üles panna.

Pidevalt on Eestis tal üleval kuni 6 näitust. Kehtnas toimub ka kogu e- poe kauba pakkimine ja saatmine. Ka sügavtrüki press asub just ainult Kehtnas, seda tööd ta mujal teha ei saa. „Jõulud on kõige kiirem tööaeg,“ nendib Made. Just sellest sündis ka idee avada Kehtna maja ühes pooles koduateljee-galerii. Kuigi e-kaubandus on tänuväärt, siis näiteks kleidi materjali soovib inimene oma käega katsuda. Digitaalsed failid võimaldavadki pilte kanda tassidele, patjadele, magnetitele, kleitidele ja mujale kuhu vaid hing soovib. Veel hindab Made raamatute illustraatorina Kehtna valla ja ka Rapla maakonna raamatukogude võrgustikku. Erinevates raamatukogudes on tal olnud mitmeid näituseid ning Raplas asuv Väärt Raplamaa Toode pood on talle heaks partneriks oma toodete müümisel. Siinne kogukond on see, mis on talle saanud südamelähedaseks.

Kuna perel on kaks maja, siis Lõuna-Eesti nädalalõpu kodu on saanud tähelepanu rohkem. Kehtna mõisapargi äärne vana talumaja on natuke ajas väsinud. Nüüd mõlgutabki pere mõtteid, et ehk ongi käes aeg tegeleda selle vana ja väärika hoonega. Kindlasti tunneb Made puudust oma tööruumides just heast valgustusest, aga samas igapäevane vaade naabrite hobusekoplile on hindamatu. Just avarus ja imelised vaated siin Kehtna mõisa ääres on need, mis teda siin hoiavad. Maal on hea elada!