Ettevõtluspisik viis Kadrina mõisa ja viguriga majakesteni

31.05.2021

Meie kohtumispaigaks oli Räpina Aianduskool.  Pilgud ja nooled, tuljakutants. Tantsisime end paari.  Nüüdseks on meil kolm imearmsat võsukest. Pere vanim tütar õpib juba Tartus ja pisemad käivad veel kohalikus lasteaias. Loodame siiralt, et nad saavad maal ka oma kooliteed jätkata.

Oleme mõlemad pärit väikestest küladest ja elu linnas ei kujuta kumbki päriselt ette.  Nii rajasime oma päris kodu vanemate poolt kingitud maatükile, kauni jõe kaldale. Võtsime hakatuseks võsa maha, vedasime põlluservast vundamendiks maakive ja nii see maja ehitus algas.

Aivi : “Taavi sai oma esimesed ettevõtluskogemused 17aastaselt,  kui ostis aianduskooli praktikaaiast istikuid ja läbi kuulutuste müüs kodukandis pisikese kasumiga maha. Noorele mehele oli kevadine ja sügisene teenistus päris hea, see pani mõtte liikuma iseseisva ettevõtluse poole. Miinusena selgus, et talle  üldse ei meeldi inimeste käest raha küsida.

Edasi pakkus elu võimalust minna praktikale Soome. Taavi läks suure heameelega, sest välismaal tööd  tehes ja raha teenides võis endale BMW saada. Soomes olles sai selgeks 2 asja: talle kindlasti ei sobi teha tööd kellegi teise jaoks ja kellast kellani. Ja teiseks, BMW asemel tasub raha investeerida sellise töökoha rajamisse, kus saab iseenda peremees olla. Soomest naastes toetasid Taavi vanemad erinevate võimalustega ja saime endale rajada Peipsi äärde suvituskoha koos väikese teemajaga. Lisaks tekkis võimalus soetada Kadrina mõis, et hakata sinna rajama külalistemaja.”

Aivi toimetas seevastu mitmetes firmades müügiesindajana. Kui Taavi umbes 10 aastat tagasi kaasale ütles, et tule, teeme mõisa korda, siis oli ikka hirmsasti kõhkluse hetki. Nüüdseks on kaks väiksemat last üles kasvatatud mõisat üles ehitades ja arendades.

Taavi: “Tänaseks on eelkõige tänu Aivile Kadrina mõisast arenenud välja päris arvestatav turismikompleks. Meil on ööbimiskohti 50 inimesele. Lisaks veel 15 ööbimiskohta mõisa kämpingutes. Mõisa keldrisse rajasime Lühikeste meeste kõrtsi ja väikese saunakeskuse, kus lausa neli erinevat sauna ja kaks jaccusit (mullivanni). Meie suurimaks ja ehk raskemaks väljakutseks kujunes mõisa teise korruse väljaehitus. See sattus täpselt kahte koroona-aastasse. Aga saime sellega hakkama.  Meil on nüüd ka päris uhke seminarisaal. Mõisahoonest ca 200 meetrit eemal oli kunagi ringtall, kahjuks on sellest säilinud vaid üks hoone. Nimeks sai sellele ajaloolisest otstarbest lähtudes Pullitall. Seal saab pidutseda kuni 120 inimest. Sellele parim reklaam siiani on olnud ÜNR, ehk üks naine rääkis J. Sel aastal on seal plaanis kohe hulgim pulmapidusid maha pidada.  Lisaks Kadrinale võib kompleksi lisada ka mõisa linnahäärberi (Hea Karma Villa) Kallastel. Et vanimale lapsele samuti pisut ettevõtluspisikut süstida, andsime selle maja tema toimetada. Nagu väikeettevõtjale kohane, peab ta seal ise tegema turundust, koristust, külalisi vastu võtma ja muud sellist. “

Aivi: “Taavile tuli väheke suurem pööre pakkumisega hakata Kalevipoja Koja juhatajaks. Tegu oli küll sihtasutusega ja lisandus juba toimiv Kalevipoja muuseum. Aga hing on Taavil ikka ettevõtja oma. Proovis ka seda asutust juhtida nagu isemajandavat ettevõtet. Alustati Kratikülaga, mis sai lühikese ajaga väga populaarseks, viidi metsateatri areng järgmisele astmele, rajati Kalevipoja teemapark ja Käsitööpoe Varakamber.

Kui asjad Kalevipoja Kojas toimima said, otsustas Taavi minna tagasi oma liistude juurde ja pühenduda enda ettevõtetele. Hakkas lisaks tegelema puutööga. Puukujudest, laastukatustest, aiamööblist kasvas tänu venna Taneli kaasalöömisele OÜ Puukujurid. Tänaseks saadavad nad oma kõveraid nõiamaju, kämpinguid ja muid puidust tehtud tooteid üle terve maailma.

Taavile meeldib, et elu on pakkunud palju ägedaid väljakutseid, hullult kogemusi ja toredaid inimesi tema ümber. Et ta on saanud luua ja arendada toredaid ettevõtteid, on saanud kogemusi olla volikogu esimees väikeses arenevas vallas. Taavi on saanud juhtida tegevjuhina suurt Eesti erakonda,  saades lühikese ajaga palju kogemusi ja uusi huvitavaid tutvusi.”

Eelkõige oleme rahul sellega, et oleme saanud teha seda, mida hing ihaldab ja elada maal, oma majas, rahulikus vaikses metsatukas. Ja nüüd on meil ka lambad!

Taavi Pirk ja Aivi Kõiv Tartumaalt Peipsiääre vallast Kadrina külast