Hiiumaal valminud Kiigiku kiikedes kiiguvad lapsed üle maailma 

23.05.2021

Ettevõtlik hiidlane Häli-Herta Haavapuu valmistas esimese Kiigiku kiige 2016. aasta augustis. Tänaseks valmistavad Häli-Herta kiiged rõõmu lastele üle maailma.

“Nagu ikka enamus häid asju alguse saab – otsesest vajadusest ning asjaolust, et turul polnud meile sobivad toodet. 2016. a augustis sündis esimene Kiigik ehk siis kangast beebikiik minu enda lapsele,” rääkis Häli-Herta. Tema vanem poeg oli toona aastane ning talle meeldis väga kiikuda ning Häli-Hertal oli hea laps vahel kiikuma panna, et ka endal käed korraks vabaks saada. “Mind nii väga häiris erkkollane plastmassist kiik keset tuba ning ka lapsel ei tundunud seal sees väga mugav olema – pidin kogu aeg patju pehmenduseks panema.” Nii saigi Kiigiku tootearendus alguse.

Kuna Häli-Herta ja ka tema laps olid lõpp-produktiga väga rahul, siis teadis Häli-Herta kohe, et peab ka teistele lastele neid tegema hakkama: “Sealt edasi läks kõik kuidagi väga loomulikult ning usun, et tegin asja väga õigel ajal, kuna Eestis sarnaseid tegijaid veel väga polnud.”

Kasutab kohalike meistrite teenust

Ühe kiige tootmisprotsess on üsnagi mahukas ning kaasab koos Häli-Hertaga koguni neli töötajat. “Kuna mina üksi ilmselgelt kõike ei jõua ega suudagi, siis kasutan kohalike meistrite teenust,” märkis Häli-Herta. Puidust osad valmistab oma kätega kohalik Hiiumaa puidumeister, suurema osa õmblustööst teeb väga osav õmbleja ning puitu viimistleb ja värvib Häli-Herta ema.

“Üldine tootmisprotsess ongi selline, et puidumeister teeb pulgad valmis, siis viin need värvimisse ja toon jälle enda vabrikusse tagasi. Kiige istumisosad ja padjad teeb õmbleja valmis ning köied lõikan ise kõik ükshaaval trumli pealt paraja pikkusega ning kinnitan karabiinid külge. Kokku panen viimse kui kiige ise. Mina ise olengi kvaliteedikontroll, et kõik oleks alati sama standardi järgi,” kirjeldas Häli-Herta.

Häli-Herta teeb üksi kõike, mis seotud turunduse ja klientidelt tellimuste võtmisega. “Samas on mul näiteks raamatupidaja ning kodulehe haldaja, sest olen seda meelt, et igaüks peaks jääma oma liistude juurde. Ka nemad on hiidlased.”

Aastatega palju arenenud

Viimase paari aastaga on Kiigik väga palju arenenud. Kui algselt käis kogu tootmine Häli-Herta kodus, siis 2019. aastal üüris ta pinna, kus tootmist edasi viia: “Peale seda olen lõpuks saanud öelda, et ma nüüd lähen siis tööle. Varem kõike kodust tehes olingi koguaeg selle sees ja iga nurga pealt vaatas töö otsa.”

Kiigiku kiikedel kiiguvad lapsed üle maailma. Häli-Herta sõnul tehakse väga palju tellimusi välismaale Etsy platvormi kaudu ning samuti on Instagram kanal, kust välismaalased Kiigiku leiavad. Kõige rohkem Etsy tellimusi tehakse USAst ja Kanadast, lisaks ka Prantsusmaalt, Inglismaalt ja Saksamaalt. Eksootilisemad riigid, kuhu Häli-Herta on oma kiikesid saatnud, on näiteks Katar, Mehhiko, Taiwan, Tšiili, Malaisia ja Dubai. “Kuna ma ei leia ise kõige muu kõrvalt aega, et otsida edasimüüjaid, siis praegused edasimüüjad on kõik mind ise leidnud. Kiigiku kiiged on müügil mõnes Eesti poes ning samuti on kaks edasimüüjat Austraalias. Kõik nad on ise tulnud ja küsinud, kas on võimalik edasi müüa,” rääkis Häli-Herta.

Oma aja peremees

Küsimusele, kuidas Häli-Hertal kahe väikese lapse kõrvalt oma ettevõtteks aega jääb, vastas ta, et tegelikult eriti ei jäägi. “Ma ei ole kunagi Kiigikule 100% pühendunud olnud, sest mul on ka mõned muud huvid, millest hetkel ei ole võimalik loobuda. Pigem olen hoidnud madalat profiili ja vaikselt toimetanud,” tõdes Häli-Herta.

Esimestel tegutsemisaastatel ei kasutanud ta ühtegi turunduskanalit peale Facebooki ja Instagrami. “Nimetan naljatades Kiigikut enda kolmandaks lapseks, sest ta on lihtsalt mu laste kasvatamise kõrvalt kasvanud.”  Kui Häli-Herta tunneb, et vajab puhkust, siis ta lihtsalt püüab Kiigikuga sotsiaalmeedias ja mujal turunduskanalites väga madalat profiili hoida: “Kuid kui jällegi on tunne, et nüüd võiks natuke tööd teha, siis panen turunduskanalid tööle ja taaskord tuleb veidi rohkem tellimusi.”

Häli-Herta sõnul on oma aja peremees olla tänuväärne. Sellegipoolest tuleb ka pikale veninud tööpäevi ja magamata öid aeg-ajalt ette, kuid mitte kogu aeg. “Eks see ole selline pidev prioriteetide paika seadmine,” märkis ta ja lisas, et mainimata ei saa jätta ka taustajõude. Kõige suuremaks abiks on Häli-Hertale ema, kes aitab palju – lisaks kõigele muule ka laste hoidmisega. Ka Häli-Herta elukaaslane ja õde aitavad nõu ja jõuga alati nii palju kui suudavad: “Abi tuleb osata küsida ja vastu võtta, kõike ei peagi üksi jõudma.”

Alati suurelt unistanud

Häli-Herta on Kiigiku puhul alati suurelt unistanud ning 2019. aasta lõpuks sai ka väga palju soovitust ära tehtud. 2019. aastast kannab Kiigik Hiiumaa rohelist märki. “Hetkel tunnen, et kui kuskile areneda, siis oleks kõrvale vaja usaldusväärset ja hakkajat äripartnerit, sest ühe inimese jaoks oleks kõike lihtsalt palju.” Häli-Herta usub, et see inimene on kuskil olemas ning tuleb tema ellu täpselt siis, kui on õige aeg.

 

Kärolyn Kivistik

Foto: erakogu