Jõulutare pakub rõõmu ja positiivsust nii suurtele kui ka väikestele

24.05.2020

Sõmeru Keskusehoone kõrval asub vana viljakuivati, mida kasutati nõukogude ajal  autoremonditöökojana. Aastaid seisis Rakvere vallale kuuluv hoone kasutuseta, kuid 2018 aastal sai teoks vallarahva üle kümne aastane unistus Sõmeru Noorte Loodus- ja Tehnikamajast. Kasutuseta seisnud hoonest loodi soe pesa ennekõike noortele, kuid tulevikus võiks sellest lisaks loodus- ja tehnikamajale saada kogukonnamaja. Ettevõtmise eestvedajaks oli MTÜ Sõmeru Start, kes sai maja rekonstrueerimiseks toetust PRIA LEADER-i meetmest. Oma õla pani alla ka Rakvere vald, kes andis maja MTÜle tasuta pikaajaliseks kasutamiseks.

Peale ehitustööde lõppu tuli hoone potentsiaali kasutama hakata. Sõmeru Noorte Loodus-ja Tehnikmajas viiakse läbi erinevaid noorteprojekte. Leaderi poolt on rahastuse saanud mitu MTÜ Sõmeru Start kaheaastast koostööprojekti Ubja Külaselts Lindaga – noorte seikluskasvatuslik õpiprojekt “Kas seiklus = kogemus?” 2018-2020, noorte kogemuslik õpiprojekt “Käsikäes looduse ja tehnikaga” 2019-2021, noorte seikluse ja tervise projekt “Suured ees, väikesed järgi” 2019-2021. Majas toimuvad erinevad õpitoad ning korraldatakse näituseid ja kohtumisõhtuid. Põnevat kuulamist on pakkunud näiteks Tanel Tuuleveski, kes on esimese ja ainsa eestlasena käinud lõunapoolusel üksi matkamas. Ettevalmistamisel on loodusteemalised koostööprojektid piirkonna koolidega ja veel palju muud.

2018. aasta detsembrikuus muutus Sõmeru Noorte Loodus- ja Tehnikamaja jõulutareks. Alates sellest ajast on jõulutare pakkunud iga aasta neljal detsembrikuu päeval lastele võimalust jõuluvanale salmi lugemist harjutada ning tubli töö eest ka vääriliselt tasustatud saada. Lisaks jõuluvanale toimetavad majas päkapikud, keda on seal tavaliselt paarikümne ringis. Ettevõtmise muudab veelgi erilisemaks see, et päkapikkude ja jõuluvana vastutusrikka ameti on enda kanda võtnud Rakvere Vallavalitsuse ametnikud ja noortekeskuste töötajad. Eelmisel aastal täitis jõuluvana rolli vallaametnike meespere, oma abikäe ulatasid vabatahtlikud päkapikud.

Jõulutaresse on oodatud kõik huvilised. Igal aastal külastavad seda nii Rakvere valla kui ka teiste omavalitsuste lasteaedade ja koolide rühmad. Projekti viib läbi Rakvere vald koostöös MTÜ-ga Sõmeru Start. Maja päkapikkude töötoaks muutmise eest kannab hoolt mittetulundusühing, kohalik omavalitsus aga hoolitseb selle eest, et ükski külastaja ei peaks tundma igavust ning huvipakkuvaid tegevusi leiduks kõigile. Jõulutares tegutsevad töötoad, kus on võimalik päkapikkude juhendamisel oma meisterdamise oskuseid lihvida. Lisaks on jõulutare koht, kus on võimalik ka lihtsalt lustides aega veeta või muinasjuttu kuulata. Kui keset mänguhoogu peaks aga nälg näpistama hakkama, siis on võimalik maitsta head ja paremat päkapikukohvikus.

Rõõmsate laste kilked ja naer on kutsunud jõulutaret külastama nii suuri kui ka väikeseid huvilisi, keda oli eelmisel aastal kokku üle seitsmesaja. Mõnusa sagina peale tullakse kohale nii lähemalt kui ka kaugemalt. Üritus pakub rõõmu ja positiivseid emotsioone, mis jäävad külalisi ja jõuluvana meeskonda saatma terveks aastaks.

Kohtumiseni Jõulutares!

Autor Eva Linda Roost, foto Annika Aasa