Kadri Green: “Olen siiralt vaimustuses, kuigi maale kolimine oli igati läbi mõeldud ja kaalutletud otsus”

07.09.2019

Kadri Green (32), Elar Hani (34), Uku Hani (2). Põlva vald, Orajõe küla.

Nii mina kui minu elukaaslane oleme lapsepõlves üles kasvanud maal. Minu elukaaslane Põlvamaal ja mina Viljandimaal. Koolis käisime mõlemad Tartus ja sinna oma elu ka enam kui kümneks aastaks rajasime. Eelmise aasta kevadel aga tulime tagasi maale – maale elama.

Maale kolimise põhjuseid oli meil mitmeid. Julgen öelda, et see oli igati läbi mõeldud ja kaalutud otsus. Meie mõlema soov oli, et lapsed saaksid kasvada maal, looduse keskel. Elukaaslase suur soov oli just Põlva vallas noorsoo- ja sporditööga tegeleda ning minu jaoks oli väga oluline, et leiaksime just selle õige koha ja maja. […]

Maale kolimise mõtet olime mõlgutanud juba pikemat aega, kuid selle päris oma kodu leidmine osutus raskeks. Siiski, 2018. aasta märtsis see päev koitis, mil saime maja omanikeks, mida hakkasime oma koduks renoveerima. Vähem kui aasta pärast kolisime oma uude koju. Loomulikult ei ole meie elamine veel sugugi valmis, kuid sissekolimiseks sobiv. Maja renoveerimise ajal elasime Põlvas üürikorteris.

Mis on olnud suurim raskus või väljakutse maal elamisel?

Naljaga pooleks võin öelda, et minul, kes ma palju jala käin ja rattaga sõidan, on olnud raske harjuda Põlva künkliku maastikuga. Tegelikult arvan, et suuremad väljakutsed on alles ees, sest oleme siiski üpris värsked maalelajad ning suurem osa meie reaalsest maal elamisest on langenud kaunisse kevade- ja suveaega. Seega oleme saanud pigem nautida ja avastada endas teatud peidetud andeid nagu näiteks aiapidamine ning köögiviljakasvatus. Kindlasti on siin vähem erinevaid teenuseid ja igapäevane elu nõuab rohkem planeerimist ja ettemõtlemist. Pikas perspektiivis ma arvan, et see on hea, sest see võimaldab elada säästlikumalt ja jätkusuutlikumalt. Alguses oli selline mugavustsoonist välja astumine ikka natukene raske, kuid ma arvan, et see juba tasub ennast ära.

Mis on parim, mida elamine maal on teile andnud?

Mina tunnen, et maal elamine on andnud meile vabaduse. Tegime teadlikult otsuse elada vallakeskusele lähedal. Tahtsime, et tunne oleks nagu maal omaette, aga siiski võimalikult lasteaia, kooli, spordikeskuse jms lähedal. Seega on vajalikud teenused suhteliselt lähedal, kuid meie ümber on ikkagi palju loodust ja rahu. Meie kaheaastane laps saab väljas paljajalu ringi joosta ja tal on igapäev nii palju avastamist – nii palju loomi, putukaid, linde, taimi.

Miks soovitate ka teistel kaaluda oma koduvallas elamist?

Meie jaoks on meie koduvalla suurimaid plusse siinne külaliikumine. Olen sellest siiralt vaimustuses. Esimeseks kontaktiks meie külas saigi meile külavanem, kes aitas meid kurssi viia siinse kohaliku eluga ning aitas nii nõu ja jõuga mõne olmeprobleemi lahendamisel. Tänu küla ühisüritustele on kohalikku kogukonda sisseelamine läinud palju lihtsamalt, kui ma seda alguses arvata oskasin.