Kosmonautika puhkekeskusesse sõidetakse sööma lausa Tartust ja Tallinnast

23.09.2021

Häädemeeste vallas toimetab juba üle 10 aasta Kosmonautika Puhkekeskus, mille üritused ja kohvik toovad piirkonda sadu kui mitte tuhandeid turiste. Uurisime peremehelt Aivar Merilalt, et kust tuli selline idee nii suur kompleks omandada, mida toovad lähiaja plaanid ning kuidas viimasel ajal üldse läinud on.

Intervjuu on tehtud Maal Elamise päev raames, mis toimub 25. septembril. Päeva eesmärk on tutvustada oma kodukanti ja seal olevaid võimalusi nii kohalikele kui ka uutele inimestele.

Kust tuli idee osta Kosmonautika puhkekeskus?

Paljud toredad asjad elus juhtuvad ikka tänu juhustele. Nimelt 2008. aasta sügisel tuli üks sõber jutuga, et Eesti riik müüb enampakkumisel sellist huvitavat kohta nagu endine kosmonautide suvituskompleks. Kohale minnes oli kohe selge, et see on see õige koht, kuigi kaasa kutsutud kinnisvara inimene ei näinud selles mingit potentsiaali, kuna kõik oli kohutavalt räämas, lagunenud ja võssa kasvanud. Roog ja nõgesed olid nii kõrged, et merd ei paistnud kusagilt.

Kust tuleb nimi Kosmonautika puhkekeskus?

Kaheksa ja poole hektari suurusele alale Jaagupi rannal hakkas Nõukogude Liidu kaitseministeerium rajama puhkebaasi 1975. aastal. Ametlikult kuulus puhkekodu Moskva täppisteaduste instituudile ja sai nimeks Vzmorje, rahvas ristis selle peagi kosmonautide suvilaks. Jaagupis on puhanud NSV Liidu esimene naiskosmonaut Valentina Tereškova, üldiselt aga veetsid seal suve teadlased ja instituudi töötajad. Nagu kõik sõjalised objektid, läks kõnealune baaski Eesti taasiseseisvumise järel Eesti riigile, kuigi juba siis soovis seda kui kohalikus puhkemajanduses olulist paika endale Häädemeeste vald. Kuigi valla taotlust toetas maakond, anti puhkebaas 1992. aastal üle piirivalvele.

Kaua olete puhkekeskuses toimetanud?

Kinnistu sai ostetud 2008. aasta lõpus ning esimesed majad renoveeritud 2009.

Kui raske on olnud alustada ettevõtlust ja taastada nii suurt kompleksi?

Ei saaks öelda, et lihtne ning tänaseks on taastatud siiski alles alla poole endisest mahust.

Millised on Teie lähiaastate plaanid?

2020. aastal saime täiesti uue energia, kui puhkekeskuse kohvikuga KOCMOC hakkasid tegelema kokad Evari Tšetsin ja Marek Sild. Kohvik on muutunud nii populaarseks, et sööma sõidetakse lausa Tartust ja Tallinnast. Lisaks klientide positiivsele tagasisidele sai kohvik KOCMOC eelmisel aastal ka Eesti Peakokkade Ühenduse tunnustuse kategoorias  „Parim kohalik toidupakkuja“. Kuna territoorium on väga suur ja osaliselt kasutamata, siis oleme teinud puhkekeskuse alale detailplaneeringu ja plaanime müüa meile igapäevaseks toimetamiseks mittevajalikud kinnistud, seega saab Kosmonautika Puhkekeskus varsti juurde häid naabreid.

Mis Teile Häädemeestel kõige rohkem meeldib?

Imeilus loodus, männimets ja loomulikult meri koos kaunite päikeseloojangute ja ilusate liivarandadega. Armsad väiksed rannakülad Jaagupi, Kabli, Treimani jne. ning loomulikult toredad ja toimekad inimesed.

Mida soovitate neile, kes mõtlevad, et võiksid maale kolida?

Eks selline otsus tuleb ikka enne hoolega läbi kaaluda ja kõigile see kindlasti ei sobigi, aga loomulikult on ju maal puhtam ja stressivabam elukeskkond. Nagu eelpool juba mainitud on võimalik Kosmonautika Puhkekeskusejuures endale krunt soetada ja maale või siis pigem Kosmosesse kolida.

Autor: Hando Murumägi