Kotuse kolmas öölaat liitis Harglas taas tuhanded

30.07.2021

Heitlikul ajal ei teagi täpselt, kuidas ning milleks valmistuda, eriti kui kõne all on kultuurikorraldus. Aga Hargla öölaat eeldab suuri ettevalmistusi, palju mõttetööd, kümneid kätepaare, perede kaupa panustamist. Risk sai võetud ning öölaada korraldusotsus kehtima jäetud. Õnneks koroonanumbrid andsid meile siiski võimaluse ja ilm oli ka tänavu taas harglalaste poolel. Nii oligi juba nädal varem võimalik alustada Hargla kooli lähistel asuva ajaloolise laadapaiga piduehtesse seadmisega. Sihvakatele mändidele sai üles seatud sadu meetreid valguskette, laadaplatsile pandud muidki valgusallikaid. Kaunistusmeeskonna heledates toonides nägemus muutus vilka töö käigus iga päevaga aina nõiduslikumaks illusiooniks. Lõplik punkt sättimisele sai pandud öölaada päeval, mil külaelanike korjatud janused lillesülemid jagunesid paljude platsil olevate vaaside vahel.

Siis olimegi valmis. Valmis vastu võtma kauplejaid ja külalisi, valmis üheskoos nautima Eestimaa imelist suveõhtut. Ja olime kuidagi kindlamad kui varem, ettevalmistunumad kui varem.

Öölaat ei ole vaid ostlemise koht, see sündmus on palju, tõesti päris palju enamat. Kotussõ “Uma üülaat” on ellu kutsutud, et luua rõõmu ja rahu, ilu ja harmooniat. Et inimestel oleksid hetked, mis võimaldaksid olla hetkes. Siin kohtuvad käsitöö, kohalik toit ja öökontsert, et koos kõlada, et koos helisedes kauaks meelde jääda. Siin muutub suvekuumuses lõõskav päev tasahilju ööpimeduse varjus nõiduslikuks võlumetsaks, mis haarab enda embusesse ja sunnib unustama argikiiruse ja -toimetused. Siia on oodatud mudilased ja elukogenud, pered ning sõpruskonnad, noored ning armunud. Ja nad tulid ning olid, unustasid ning unistasid. Maal teatakse hästi, et kõik on võimalik, kui on julgust uskuda ja soovida, kui on piisavalt pealehakkamist, et proovida ja kui hirm ebaõnnestuda ei jää domineerima. Töökus ja unistus kokku moodustavad tõesti võimsa kombinatsiooni, loovad reaalsust, mis unistuse moodi.

Lummav Hargla öölaat tõestas taas, et maal on elu ja lootust, helgust ning valgust. Seda ilmselt ka neile, kes Hargla ja Tallinna vahelist kaugust mõõtes lausa hämmingusse langesid. Jah, kontsertelamuse Hargla mustikametsas tõid publikuni seekord Tallinnast tulnud Lauri Saatpalu ja temaga kaasas olnud suurepärane Peeter Rebane. Tänulik publik kuulas, laulis ning mõtles kaasa. Ühtehoidmine võttis maad ja laotus laiali. Ning kaugused muutusid ebaoluliseks, jäidki lõpuks tähenduseta.

Ning siis oligi aeg minna. Kaasas kotid ja korvid imemaitsva laadakaubaga. Kaasas tunded, mis hoidmist väärt. Mindi lahkete sõnadega. Mindi rõõmsalt ning lootusrikkalt, heade soovide ja tagasituleku plaanidega.

Paarsada inimest jõudsid hoolimata südaöisest ajast veel enne lõplikult koduteele asumist läbi põigata tuledesäras Hargla kirikust, kus kesköine vigiilia võttiski kokku ühe imelise juulikuu päeva Harglas.

Kotussõ uma üülaat faktides:

Monika Rogenbaum