Kristina Lembinen: „Aeg ja aastad möödusid, aga igatsus maaelu järele ei kadunud kuhugi, vaid hõõgus nagu tuli tuha all…“

05.09.2019

Selle natuke ebatavalise maale tulemise loo võib lühidalt kokku võtta nii, et mõnikord võtab unistuste täitumine lihtsalt natuke kauem aega. Aga nad täituvad, kui ikka väga tahta. […]

Mitmeid põlvi põlised tallinlased Kristina (53) ja Andres (49) kolisid Lääne-Nigula vallas asuvasse Ingkülla, Mangu tallu alles mõned aastad tagasi, kuldses keskeas.
Juba koolilapsena tundis Kristina kurbust, kui pea kõik klassikaaslased läksid suveks maale vanavanemate juurde või vähemalt suvekodusse, aga temal sellist võimalust ei olnud ja suvekuumuses tolmuses pealinnas sõpradeta aega veeta ei olnud üldse tore.
Aeg ja aastad möödusid, aga igatsus maaelu järele ei kadunud kuhugi, vaid hõõgus nagu tuli tuha all…
Pere loodud ning kaks vanemat last juba pesast välja lendamas, otsustasid Kristina ja Andres soetada maakodu Läänemaale,  Ingkülla.
Kahtlemata oli tegemist ühe suure unistuse täitumisega. Lisaks veel teadmine, et nüüd on võimalik pakkuda lastelastele just seda, millest oma lapsepõlves puudust tuntud sai – hubast peatuspaika maal vanavanemate juures, kuhu ka suurde linna jäänud õde-venda ning sõbrannad alati teretulnud on.

Tänaseks on maakodus elamine ja kõik sellega kaasnev nii omaseks saanud, et neist, kes veel linnas elavad, on lausa kahju, arvab Kristina. Need looduse lummavad hääled, lõhnad ja värvidemäng! Värske õhk, lilled ja aiamaa. Võimalus nautida tuuletu ja tasase kuuvalge öö hääletus vaikuses säravat tähistaevast…See on nagu peatuks aeg, maakera pöörleminegi…
Neil hetkil unustad, et majas ei ole veega vetsu ja kaevuveel on vähe imelik kõrvalmaitse… Mõtled hoopis tulevikuplaanidele, kuidas teistelegi pakkuda praktilist kogemust ning elamusi maaelu rikkusest ja võludest. Näiteks on ühe võimalusena kaalumisel turismitalu rajamine, mis eeldab talumaade ja hoonete täiendavat renoveerimist ning uuendamist. Ikka selleks, et muuta kodu veel kodusemaks ning luua paremaid elamistingimusi ka majapidamise teistele elanikele – talus on oma koha leidnud kitsed, kanad ja jänesed. Pererahvas toitubki oma talu loomade toodangust ning saaks puhast maatoitu –  mune, kitsepiima ja juustu – pakkuda ka tulevase turismitalu külastajatele.
Võib öelda, et selle pere juured on üsna lühikese ajaga maal, elanike arvult Läänemaa Oru kandi väikseimas kogukonnas Ingkülas, kindlalt maas ning arenemas on ka esimesed lootust andvad ettevõtlusvõrsed.