Läänemaa loodusest inspireeritud ettevõte

24.08.2021

Elame ja tegutseme oma esivanemate talumaadel Koheri külas Haapsalus. Olen abielus, meil on 20aastane tütar ja 11aastane poeg. Suur missioon on hoida alles ehe rehielamu tulevastele põlvedele.

Läänemaal pole eeliseid ettevõtlusele, pigem on raskem tegutseda – väike piirkond, kõik on kallim. Maal elamise eelis on kindlasti loodus ja looduskeskkond. Loomad, linnud, mets – see loob elamiseks harmoonilise õhkkonna ja annab inspiratsiooni. Muret tekitavad lageraied ja raied pesitsusaegadel. Inimene peab rohkem loodusega kooskõlas elama, see on tegelikult meie ainus varandus. Digimaailm ja süsteemid on mõnes mõttes ainult illusioon, mis võib hetkega kokku joosta. Loodus on päris ja käegakatsutav ning inimesele eluks vajalik.

Loomulikult on teenuste kättesaadavus raskem kui Tallinnas. See on kõikide väikeste kohtade probleem, kuid me ei ole lasknud ennast sellest heidutada. Otseselt puudust pole millestki tundnud, kuid vanemaks jäädes võib olukord muutuda. Täna oleme ise väga liikuvad. Kui miski muret teeb, siis ehk EMO vastuvõtu pikad ootejärjekorrad ja teenusvõimekus, kui midagi on juhtunud. Vahel oleme sõitnud lausaTallinna EMO-sse. Arstiabi võimekus võiks Eesti väikestes piirkondades kasvada. Peame motiveerima noori, et nad läheksid õppima meditsiini.

Aastal 2017 lõime koos naabertalu perega ettevõtte West Tree OÜ, mille peamiseks tegevusalaks on jõulukuuskede müümine ja rentimine, lisaks loome ja valmistame puidust disaintooteid. Sel aastal lõime abikaasaga ettevõtte Art@Grünerland OÜ, et veel enam tegevusi ja teenuseid luua kodus, see on disaini ja elustiili ettevõte, millele kuulub eksklusiivne disainehte bränd Katta Grüner. Ehted valmivad käsitsi Läänemaal ja on kooslus Eesti loodusest ja maailma trendidest.

Ühest ettevõtmisest veel. Möödunud aasta märtsis, kui lapsed jäid koduõppele, sündis just Läänemaa metsade vahel olles projekt „Igale koolilapsele arvuti.“ Tänaseks on projekti raames saanud arvuti üle 2 600 pere ning lisaks sellele on koolides käivitunud arvuti laenutamise süsteem. Olen üks projekti loojatest ja panustan siiani projekti edusse.

Kätlin Rohilaid-Aljaste