Lasteaialapsest sama lasteaia õpetajaks

24.09.2021

Olen Merlyn Karu, 29-aastane Valguta ja Lapetukme külavanem ning Valguta lasteaed-algkooli lasteaiaõpetaja. Olen terve elu elanud Valguta külas ja kavatsen ka oma tuleviku siin veeta. Meil on Valgutas oma külapood, seltsimaja ja tervist edendav armas Valguta Lasteaed-Algkool, mis tähistab oktoobris enda 32. sünnipäeva. Pisikeses  majas on liitklassid ja lasteaed. Külas on suurepärased tingimused kasvamiseks, õppimiseks, töötamiseks ja vaba aja veetmiseks.

Öeldakse, et juba varakult on näha, kelleks võiks saada see pisike inimene. Ma usun, et ka minus nägid õpetajad, mis võiksid olla minu tulevased eluvaated. Nüüdseks töötan lasteaiaõpetajana Valguta lasteaias – majas, kus olen ka ise käinud nii lasteaias kui algkoolis. Minus on olnud väikesest peale justkui selline pisik, mis ajendab mind järjepanu teisi suunama ja õpetama. Tunnen soovi ulatada oma abikätt ning panustada oma oskusi uude generatsiooni. Soovin jagada lastele tükike oma elutarkusest ning suunata neid vägevale eluteele.

Mulle on lapsed kogu aja meeldinud. Sain ise noorelt emaks, kuid minu kooliteed see ei takistanud. Lõpetasin esimese lapse kõrvalt Elva Gümnaasiumi kaugõppeosakonna. Hiljem sain tööd Valguta lasteaias tugiisikuna. See ajendas mind veel enam end arendama ja nii sai kolleegide toel edukalt lõpetatud ka Tartu Ülikool. Leian, et lasteaias töötades saab lapsi kõige rohkem aidata, suunates neid hea sõna, hoole ja armastusega, mida neil koduseinte vahel tihti vajaka jääb. Laste probleeme saab varakult märgata ja vajadusel sekkuda. Samuti saab lastega väga mõnusalt koos aega veeta, neile õpetusi jagada ning eeskujuks olla. See on tore, et aja jooksul on erivajadustega laste abistamine tehtud palju kergemaks kui varem. Samuti on loodud kaasaegsemad õppemeetodid ja aina enam pööratakse tähelepanu õppimisele läbi mängu. Mina pooldan igati väikeses koolis õppimist. Võin julgelt väita, et mina sain Valguta Lasteaed-Algkoolist tugeva põhja alla: õpilasi oli klassis vähem, mis andis õpetajale võimaluse keskenduda kogu südamega iga õpilase mõjutamisse. Eriti nüüd, 21. sajandil, kui iga laps on isikupärane, soovime tähelepanu juhtida laste erilistele külgedele.

Lasteaias on meil liitrühm ning ma näen, et sellel on omad plussid. Õed-vennad saavad käia ühes rühmas. Vanemad lapsed aitavad nooremaid, mis ühtlasi suurendab nende sotsiaalseid oskusi. Nooremad jällegi matkivad vanemaid. Üksteiselt õpitakse kõige rohkem. Meie kooli ja lasteaia suureks plussiks on  rohelust täis park, kus saab iga päev avastada looduse võlu, tehes õuesõpet ja tervistedendavaid mänge. Igal õpetajal tuleb ajaga kaasas käia ja mis kõige tähtsam, tuleb oma tööd armastada ning teha seda südamega.

Mina  olen alati tundnud huvi mind ümbritseva elu vastu, soovinud midagi parandada ja nüüd on minust  saanud külavanem ning mul on võimalus koostööks kogukonnaga. Väga oluline on pakkuda erinevaid eneseteostus- ja arenguvõimalusi ka maapiirkondades, kus need ei pruugi olla nii mitmekesised kui linnas. Maal on üldiselt kallis elada, kuid Valguta asub ideaalses kohas, kust saab lühikese ajaga igasse Elva valla keskusesse, olgu selleks Rannu või Rõngu, kuhu on maad umbes 5 km, kaugel ei ole ka Elva ega Tartu. Samuti on Valgutas ja selle lähedal mitmeid töökaid ja tublisid ettevõtteid, alustades saekaatrist, villaveskist ja lõpetades “Värska” veega, seega tööalast valikut jagub igale maitsele.

Valgutas tegutseb MTÜ Maanaiste Selts, kus aktiivsed naised saavad kokku, et arutada, mida põnevat Valguta kogukonnas ette võtta. Koostöös Valguta lasteaed-algkooliga ja Valguta seltsimajaga sünnivad traditsioonid ja põnevad ideed, kuidas läbi viia erinevaid üritusi. Aktiivseid tegevusi saab korraldada võrk- ja korvpalliplatsil ning tiigi ääres välijõusaalis või jahutada end Valguta tiigis. Maal on hea rahulik elu, kus saab nautida meie ümber olevat looduskeskkonda.

Ootame meie kogukonda uusi inimesi, kes on huvitatud küla arendamisest ja ühistegevustest, et meil oleks siin hea elada, jaguks tegevusi nii noortele kui vanadele ning et maal elu jätkuvalt areneks.