Loomeettevõtlus maal — unistused saavad teoks ja unistama peabki suurelt

04.07.2020

Kairit Vene (43) elab ja töötab oma kodus. Südikas plikalik kolme lapse ema on täitnud oma unistuse ja asutanud koduhoovis olevasse endisesse sealauta loomeettevõtte — KV Savikoda.

Kui ta kümme aastat tagasi televiisorist potikedraga savivoolimist nägi, tundus nähtu talle nii äge, et pidi ise saama seda tunnet kogeda. Nii seadiski Kairit sammud Tartu Rahvaülikooli, et alustada keraamika õpinguid.

„Tundsin ära, et see on minu eriala,“ ütleb Kairit. Ise nimetab ta end tegelevat huvitegevusega ja natuke ka kunsti ning loominguga.

„Olen kõrgharidusega aednik ja peale kooli asusin elama Tallinna, sain tööle ühes aiandusega tegelevas ettevõttes, kuid kahe aasta pärast tulin tagasi kodukanti. Ka Nõos elades käisin Tartusse tööle, 14 aastat töötasin Bauhofi aiaosakonnas, kuid salaja unistasin oma ettevõttest.“

Kairit soovis olla ise oma aja peremees ja võttiski pere toetusel julguse kokku ning lõpetas ära kaheksast viieni töötamise.

„Töötukassa abil sain lisaks keraamika baaskoolitusele ka ettevõtluskoolituse ning tegin äriplaani, alustava ettevõtte toetust ma ei võtnud, kuna selleks ajaks oli mul olemas juba keraamikaahi ja savikoja ruumgi remonditud.“

Kairit räägib särasilmil seiklusest kuidas nad laste isa õhutamisel ja toel Vilsandi saarelt keraamikaahju ära tõid. Üldse peab ta enda ideede toetajaks perekonda, kes temasse uskusid ja julgustasid unistust täide viima.

Nüüd on Kairit ise julge ja osav juhendaja tema juures savitöötoas käivatele käsitööhuvilistele. Juhendamisega hakkas Kairit tegelema 2018. aastal ja on saviga nakatanud mõnikümmend inimest. Koos käiakse nädalas korra, muul ajal teeb Kairit ise savist tooteid. „Savitööd teen siis kui tuju tuleb, kui õiget tunnet ei teki, siis ei tule ka tööst midagi välja,“ naerab Kairit.

Enamuse toodangust turustab ta internetis aga ka kohalikus lillepoes, on käinud laatadel ja väga hästi jagavad infot kliendid oma tuttavatele, kes samuti tee tema juurde leiavad.

„Töönarkomaaniks ma end ei pea, töötan siis kui tuju tuleb, savikoda asub koduõues ja mugav on minna üle õue tööle. Lastel on ka lihtne, et ema töökoht on koduhoovil,“ lisab Kairit.

Küsimusele, miks alustada ettevõtlusega maal, vastab Kairit: „Nõos on mõnus ettevõtluskeskkond, samas on vajadusel ka linn hästi lähedal, vaid 10 minuti autosõidu kaugusel. Turvaline ja mugav on ühildada maal laste kasvatamine ja oma ettevõttes töötamine. Lastel on hea koduhoovis mängida ja kooli ise jalgsi minna-tulla. Nõo pakub mitmekülgseid võimalusi huvihariduse omandamiseks ja siin saavad lapsed iseseisvalt hakkama trennidesse minekuga.“ Peres kasvab kolm last: Jass (15) Juss (10) ja Tuule (8).

Kairit tegeleb veel rahvatantsuga ning tantsib kohalikus naisrühmas Tähetar. Nõod peab ta vägagi ühtehoidvaks ja turvaliseks kogukonnaks ning mõnusaks elupaigaks oma mitmekülgsete teenustega ja võimalustega, kauni looduse ja maastikuga.

Veel ütleb ta kõhklejatele: „Kui sul on olemas äge idee ja tahe, siis kindlasti soovitan julguse kokku võtta ja ettevõtlusega tegelema asuda. Maal on kaasatulijaid ja ettevõtluse arendamine rikastab seda piirkonda. Idee leidmine on keeruline, aga kui tahe on suur ja pere toetav, siis saab kõigega hakkama.“