Maal elamise päev 2022: Millal hakatakse maaelu kujundama kestlikult?

19.09.2022

Tänavune Maal elamise päev avatakse Läänemaal Oru kultuurisaalis, kus arutletakse maal elamise olulisuse ja erinevate külgede üle.

Maal elamise päeva korraldatakse maal elavatele inimestele ja ka neile, kes alles mõtlevad selle suure elumuutuse peale. Oru kultuurisaalis toimuval avasündmusel saavad sõna kohalikud omavalitsused, maal elavad inimesed jagavad enda maale kolimise ja seal elu alustamise kogemust, maaeluminister Urmas Kruuse ja riigihalduse minister Riina Solman. Paneeldiskussioonis arutlevad Maaelu Edendamise Sihtasutuse juht Meelis Annus, Otepää valla külade ühenduse juht Ivika Nõgel ja riigihalduse minister Riina Solman teemal “Millal me saame “rikkaks” ja eelkõige ettevaatavaks, innovaatliseks  ja targaks, et kujundada maaelu kestlikult?”

“Maal elamine ei tähenda enam ammu pendelrännet. Maal elades näed, et võimalused täisväärtuslikuks ja mitmekülgseks eluks on olemas. Meie riigis on suurepärased kohalikud omavalitsused, mis pakuvad elanikule vajalikku. Uued lasteaiad, koolid, elu- ja töökohad, raamatukogud ja kogukonnakeskused. Ka iseendale töökoha loomisel ei pea enam ammu piirduma Eesti suuremate linnadega. Oleme näinud palju edulugusid, kuidas maal elavad pered on loonud enda kodudest oma töökohad,” sõnas Maal elamise päeva peakorraldaja Krista Pegolainen-Saar.

“Oleme viimaste aastate jooksul näinud, kuidas huvi maaelu ja maale kolimise vastu on aina kasvamas. Kuigi põhjuseid selleks on erinevaid, on äärmiselt hea meel, et nii maal elavad inimesed, kohalikud omavalitsused kui ka ürituste korraldajad panustavad sellesse pidevalt ning on võtnud maaelu tutvustamise enda südameasjaks. Maal elamise päev on üks nendest üritustest, mis kinnitab meie inimestele, et maal on tõepoolest väga hea ja mõnus elada,“ tõdes maaeluminister Urmas Kruuse.

Riigihalduse ministri Riina Solmani sõnul on üritus tänuväärne, kuna pakub inimestele praktilist infot maale kolimise ja maaelu kohta üldisemalt. “Meie ühiskond on täna muutunud, koroona muutis tööelu korraldamise arusaamu ning võimekust kaugtööks ja kodukontoriks. Ja kuna sobivatest töövõimalustest sõltub eelkõige just pereealiste inimeste rändeotsus, on maale kolimine vaid hoogustunud. Selle üle on väga hea meel!” märkis minister.

21. septembril kella 10.30-14.00 on Maal elamise päeva avasündmusele oodatud kõik huvilised. Päeva juhib Maalehe ajakirjanik Rein Sikk. Palun teata enda tulekust marianne@maalelamisepaev.ee või +372 56923290

Ajakava:

Kell 11.00 – 14.00 Maal elamise päeva avaseminar 

11.00- 11.05 Avasõnad Maal elamise päeva korraldajatelt ja võõrustajatelt. Krista Pegolainen-Saar, projektijuht

11.05- 11.10  Aivar Riisalu, Lääne-Nigula  vallavanema tervitus  

11.10- 11.30 Maaeluminister Urmas Kruuse  „Maapiirkondades atraktiivse elu- ja ettevõtluskeskkonna tagamine“.

11.30- 11.50 Riigihalduse minister Riina Solman – Mis teeb omavalitsusest sellise koha, kus inimesed soovivad elada ja kuhu soovitakse tulla. Millised on hetkel trendid ja suunad, milles ministeerium KOV ide tegevust avalike teenuste arendamisel toetab

11.50- 12.10 Siseministeeriumi asekantsler Raivo Küüt .  „Maapiirkonna kogukondade tähtsus turvalisuse tagamisel“   Mis on kogukonnakeskne lähenemisviis ja mida saame inimestena ja avaliku võimu esindajatena teha, et kogukonnakeskset lähenemisviisi juurutada?

Kogemuslood: 

12.15- 12.30   Kodu maale piloodi kogemus ja tulevikusuunad Meelis Annus Maaelu Edendamise SA

12.30- 12.45 Kohaliku omavalitsuse ja kogukonna ning ettevõtjate ühisosa elukeskkonna kujundamisel, Mikk Lõhmus, Lääne- Nigula Vallavolikogu esimees

12.45- 13.00 Maali üürimaja saamise lugu, Elle Ljubomirov, arenguseltsi juhatuse liige, piirkonna arenduste eestvedaja

13.00- 13.10 Meie pere lugu, Janne Rau Jalukse küla, 

13.10- 13.25 kohapealne sirutus.

13.25- 13.50 Paneeldiskussioon. Millal me saame “rikkaks” ja eelkõige ettevaatavaks, innovaatliseks  ja targaks, et kujundada maaelu kestlikult? 

Mikk Lõhmus Lääne- Nigula volikogu esimees.

Meelis Annus Maaelu Edendamise SA, juhatuse esimees

Ivika Nõgel Otepää Külade Ühendus, MTÜ Kogukonnateritajad ja Virdike külavanem

Riina Solman riigihalduse minister

13.50- 14.00 kokkuvõte 

Kell 14.00 – 15.00 Kerge lõuna Oru Kultuurisaalis

Kell 15.00– 17.00 Maal elamise päeva näidiskülastused  

Linnamäe Arenguseltsi maja ja üürimaja 

Kosmeetikafirma külastus. Bränd „LUMI“ tootja

Lisainfo:
Marianne Ubaleht
Turundus- ja kommunikatsioonijuht
marianne@maalelamisepaev.ee
56923290