Maal elamise päev on võimalus kogeda elu maal päriselt

24.09.2021

Sel laupäeval, 25. septembril, saavad kõik huvilised kogeda tõelist maaelu võlu, kui oma uksed avavad 22 omavalitsust Eesti erinevates paikades Saaremaast Setomaani.

Tänavu kolmandat aastat toimuv Maal elamise päev toob esile maapiirkondade reaalse elukeskkonna, tutvustades sealseid avalikke teenuseid, töökohti, ettevõtlusega tegelemise võimalusi ning kogukondlikku tegevust. Maal elamise päev on suunatud nii seal elavatele inimestele endile, kui ka huvilistele, kes plaanivad elukorralduse muutmist, sealhulgas otsivad võimalust kolida linnast maale.

Laupäeval näeb maavaldades, millised on kohalikud koolid, lasteaiad ja tervishoiuasutused. Oma tegevusi tutvustavad kohalikud ettevõtjad ja kogukondade eestvedajad. Päeva jooksul saab osaleda erinevates töötubades, peetakse kohalike toodete laatu ja valdade juhid tutvustavad piirkonnas saadaval olevaid elamispindu ning töökohtade loomise võimalusi. Iga omavalitsus on kokku pannud oma programmi, mis kajastub Maal elamise päeva kodulehel www.maalelamisepaev.ee

Huvilised saavad selle järgi ise omale huvipakkuva teekonna luua. Uudistajaid oodatakse ajavahemikul 11.00-16.00.

22. septembril Vändras toimunud Maal elamise päeva avaüritusel sõnas riigihalduse minister Jaak Aab, et Maal elamise päev on hea näide, kus kohaliku elu arendamise nimel tegutsevad ühiselt kohalikud kogukonnad, omavalitsused, riigipoolsed partnerid ja kohalikud ettevõtjad. Ta lisas, et ministeeriumite poolt vaadatuna on Maal elamise päev muutunud oluliseks traditsiooniks, mis peab kindlasti jätkuma ning selle tegelikke mõjusid saab näha ja hinnata pikemas vaates. Ministeeriumide ühiselt tellitud uuringu alusel on juba kasvanud rändevoog Harjumaalt väljapoole ning seda toetab omavalitsuste järjepidev töö inimestele oluliste teenuste arendamisel.

Maal elamise päeva ühe korraldaja Krista Pegolainen-Saare sõnul on seekordse sündmuse ettevalmistamise käigus ilmnenud kaks trendi. Inimesed otsivad maapiirkonda kinnistuid, mida tulevikus saaks muuta püsivaks elukohaks. Teisalt uuritakse kaugtöö tegemise võimalusi maal.

Maal elamise päeva korraldavad suuremad maaelu edendavad organisatsioonid koostöös ministeeriumidega.

Lisainfo:

Krista Pegolainen-Saar
Eesti Külaliikumine Kodukant juhatuse liige
tel 55533990
krista@kodukant.ee
www.kodukant.ee