Maal elamise päev sai avastardi Vändras

24.09.2021

Teisipäeval kohtusime osadega teist virtuaalselt ja mõnedega teist päriselt Vändras, kui toimus Maal elamise päeva avaüritus.
 
Riigihalduse minister Jaak Aab rääkis Vändras, et uuritud on arenenud riikide kogemusi, kes maadlevad meile sarnaste regionaalpoliitiliste väljakutsetega ja leidnud, et lisaks baasteenuste tagamisel tuleb rõhk panna ka maaelu kuvandile. “Baasteenuste all peame me silmas, et ka väljaspool Eesti suuri keskuseid oleks võimalik sõita koju mööda korras teid, toimiks kiire internet ja oleks kättesaadav puhas joogivesi ning tagatud stabiilne elekter. Üheks võimaluseks on siinkohal ühe meie eduloo, hajaasustuse programmi tegevuse kindel jätkamine,” sõnas Aab. 
 
Maaeluminister Urmas Kruuse on veendunud, et maarahvas on rikas rahvas. “Tõsi on see, et viimased aastakümned on tekitanud situatsiooni, kus maarahvas väheneb ja linnarahvas kasvab. Kolmandik eestlastest elab maal, aga kas sellest piisab, et tulevikus hästi vastu pidada. Olen veendunud, et maal elavad väga tublid inimesed ning kavatsen ka ise laupäeval mõned külad läbi käia ja vaadata, kuidas seal elatakse,” tõdes Kruuse.
 

Kõik vallad on kokku pannud programmid ning valmis on interaktiivne kaardirakendus, mille abil saab endale väga lihtsasti kokku panna teekonna kohtadest ja üritustest, mida laupäeval külastada soovid. “Mul on hea meel näha, et kõik vallad on tänavu nii palju vaeva näinud, et teha üks huvitav ja sisukas päev kõigile külastajatele. Möödunud poolteist aastat on olnud maailmas üsna eriilmelised ning see sunnib looma uusi lahendusi ning mõtlema hoopis teisiti. Tervisekriis tõi ka paljud linnainimesed maapiirkondadesse endile suvilaid ostma. Meie loodame, et suudame julgustada neid inimesi kogu täiega päriseks maale kolima,” sõnas Maal elamise päeva korraldaja Krista Pegolainen-Saar.

Külastasime Mahlametsa talu, mille tubli pere toodab erinevaid mahlasid ja Rosenberry maitsvaid jäätiseid. Tutvusime Maarjakase talu pererahvaga. Seal talus leiab tegevust nii väike laps kui juba täitsa suur. Keraamikaga tegelev perenaine leiab midagi sobivat kõigile. Vändra raamatukogu direktor tutvustas raamatukogus pakutavaid teenuseid ja rääkis selle olulisusest kogukonnas.

Maarjakase keraamikatalu perenaine tutvustamas oma kollektsioone.

Vändra raamatukogu

Mahlametsa talu laudarestoran.

Maarjakase keraamika

Maarjakase talu lastehoid.

Mahlametsa talu jäätiseköök

 
Tutvu kaardirakendusega siin!

Maaeluministeeriumi maaelupoliitika ja analüüsi osakonna juhataja Olavi Petroni ettekanne:

Maaelu arendamise suundumused Eestis
Maal elamise päeva korraldaja Krista Pegolainen-Saare ettekanne:
22.09 Krista Pegolainen-Saar esitlus