Maale elama ehk TAKKKi loomise lugu: lootusetud varemed ja hea logistika tõid moodsa kunsti Tammikule

14.09.2022

Algselt Ida-Virumaalt Toilast Tartusse, Tartust Tallinna ja Tallinnast Kosele rännanud Alide Zvorovski on Tammiku mõisa varemetele rajanud kunsti keskuse (TAKKK), mille tegevuste hulka kuuluvad koostöö rahvusvaheliselt aktiivsete kunstnikega kui kunsti rahvale lähemale toomine. Viimane on olnud Alide jaoks lisaks hea võimalus kohalikega tutvuda. 

Tammiku mõisa varemetesse jõudis senini Rotermanni keskuses kujutava kunstiga tegelenud Zvorovski põhjusel , et esialgne, 30 kunstnikule mõeldud, avatud ateljee põhimõttel töötav pind vahetati majanduslikel põhjustel väiksema vastu. Kuigi endiselt jäädi Rotermanni kvartalisse, tekkis suurte maalidega töötaval Alidel mure: nimelt jäi tema tööala talle lihtsalt kitsaks.

Esmakohtumist Tammiku mõisaga nimetab enda sõnul varemeid armastav Alide maaliliseks. “Oli talv, kuulda oli lausa lagunemise heli ehk kivide kukkumist. See oli ilus,” meenutab ta. 

Lisaks oli Tammiku mõis logistiliselt heas asukohas – autoga sai sõita nii Tallinna kui Tartusse, suur maantee oli ju lähedal.

2006. aastal, peale ostu, sai alguse TAKKK-i rajamine. Kui Alide visioonis võimaldas lagunenud mõis luua midagi uut, siis kohalikud suhtusid esialgu toimuvasse skepitiliselt . “Olen nüüd kuulnud, et meid peeti veidrikeks,” naerab Alide, kes küll ka ise tunnistab, et mõisa varemete soetamisel tugines ta enda sisetundele ega kaasanud müüride olukorra hindamisse eksperte. “Eks alguses oligi selline jõuetuse tunne, et mis ja kuidas me siit edasi liigume.”

Vanast ja uuest sai ühtne tervik

Mõtete settimine ja inspiratsiooni kogumise periood kestis kaks aastat, kuid konsultatsioonid arhitektiga viisid lõpuks selleni, et koostöös Indrek Mikkuga valmis  suurepärane arhitektuurne kontseptsioon “Ruum ruumis” näol. valmis tänase TAKKKi esialgne visioon. “Algselt pidi keskus tulema kahekorruseline, kuid majanduslikel põhjustel olime sunnitud lahenduse osas kompromisse tegema,” räägib Alide.

Majandusbuum, mis ehitushinnad kõrgeks oli ajanud ja TAKKKi valmimist seetõttu pidurdas, asendus peagi aga majanduslanguse ehk rahvakeeli masuga ning vankumatu tahte tulemusel sai keskus 2011. aastal valmis. Sealjuures jälgisid kohalikud terase pilguga kunstikeskuse valmimist ning käisid sageli uurimas, mis vanast kompleksist saab. “Kui müüride sisse oli moodsa keskuse plaatvundament rajatud, oli selge, et nüüd tegelikult ka läheb ehitamiseks,” meenutab Alide ehituse algust.

Täna ootab TAKKK-i külastajaid maaliline vaatepilt: vana mõisahoone konserveeritud müüride keskel asub roostekarva teraspaneelidest ja klaaspindadest ateljee, mida vanadest paekiviseintest eraldavad maitsekalt rajatud lillepeenrad ning jalgteed. Alide Zvorovski jaoks on tegemist kooslusega, kus on uus ja vana heas sümbioosis, kus uus on põnevas dialoogis vanaga ning  sulandub suurepäraselt maastikusse. Keskusest endast leiab aga muuhulgas keraamikuahju, mis võimaldab TAKKK s läbi viia keraamika töötubasid.

TAKKK seob kunsti keskkonnaga 

Sel aastal korraldas TAKKK kolmandat korda keskkonnasümpoosioni, mis  tegeleb inimeste loodud ja seejärel hüljatud maastike taaselustamisega, pakkudes alternatiivseid võimalusi hüljatud maastike mõtestamiseks. “See annab kunstile sootuks teise mõõtme – on suur vahe, kas vaadata kunstniku loomingut galeriis või avatud keskkonnas,” räägib Zvorovski, kelle sõnul on kunst tema jaoks kohapõhine. Samuti jääb kunstniku looming looduse meelevalda ning algab inimtekkelise maastiku vaikne tagasilangemine looduse rüppe, mis sümboliseerib elutsükli ringi. 

Näiteks rajas Liisa Hirsch sel aastal Tammiku mõisa müüride vahele helilised aknad, mis valmisid mõisas salvestatud helidest ja nende töötlustest, Elo Liiv püstitas aga mõisa maadele kohaspetsiifilise installatsiooni, mis lahkab kogu maailma omavahelisi suhteid, nendest tekkinud ja iga hetk uuenevaid mustreid. 

Loengud ja kunsti workshopid kultuurihuvilisele inimesele

Üheks Alide Zvorovski on alati tahtnud kunsti inimestele lähemale tuua. Kui enne TAKKKi avamist tutvustas Arne Kivistik kohalikele piirkonna ajalugu ja seal kasvavaid orhideesid, siis peale TAKKKi avamist 2011. aastal on loengute teemad muutunud kunstikesksemateks. TAKKK-is peetakse jätkuvalt põnevaid loenguid kunsti- ja disainiteemadel ning ka flora ja fauna teemadering on lõputult inspireerivad. Loenguid viivad läbi oma ala professionaalid ja ka teadlased.

kui savivoolimise workshoppe. “Kui voolisime linde, siis oli voolijatele nõu andmas ka ornitoloog, kes lindude eripära avas,” räägib Alide.

Osa kunstiõppest

Lisaks mitmetele TAKKKiga koostööd tegevatele Eesti ja välismaa kunstnikele, on keskus ennast sidunud Tartus asuva kõrgema kunstikooliga Pallas (endine Tartu kõrgem kunstikool), kelle tudengid käivad TAKKKis Alide juhendamisel abstraktse maali kursusel ainepunkte teenimas.

Kuna kunsti viljelemisega Eestis veel ära ei ela, elatub TAKKK erinevate sündmuste korraldamisest. Ühtlasi on ka see viis, kuidas kunsti inimestele lähemale tuua. “Kui ettevõte tuleb ja teeb meie juures seminari, siis tellib ta juurde ka kas kunstiteemalise loengu või workshopi. See omakorda tähendab seda, et siit lahkuvad inimesed on kunstiteadlikumad,” ütleb Zvorovski.

Just sel põhjusel ootab TAKKK 24. septembril ehk maal elamise päeval inimesi külla. Lisaks TAKKK Kunstikeskuse tegemistest ülevaate saamisele saab kohapeal tutvuda Eesti disainerite loominguga, kellega on TAKKK- l aastate pikkune koostöö, samuti on avatud POP UP pood. Kell 17 algab TAKKK keskkonnakunsti ringkäik Tammiku mõisa maadel.

Foto: Pildil Alide Zvorovski. Fotograaf Simmo Saar
Kirja pani: Simmo Saar