Arvamusfestivali laboris toimub kolm arutelu maaelu jaoks tähtsatel teemadel.
Arutelusid juhib  Speak Smarti´i moderaator Kai Klandorf, kes kaasab mõttevahetusse nii eksperdid kui ka publiku.

Kell 10.30-12.00

KUS ON VÄIKSEM JALAJÄLG – MAAL VÕI LINNAS?

„Roheliselt“ mõtleva inimese jaoks võib tunduda loogiline, et maal looduse keskel ja loodusega kooskõlas elamine on keskkonnale hea. Samas on reaalsus see, et külas elades on võimatu hakkama saada ilma sõiduautota, mis sedasama looduslikku elukeskkonda saastab. Linnas aga saad liikuda jalgratta ning ühistranspordiga ja sellega hoida meie planeeti. Kas tõesti on parem, kui inimesed elaks säästlikus linnakeskkonnas ja jätaks maapiirkonna metsikule loodusele. Või on maal elades ökoloogilise jalajälje vähendamiseks ka teisi võimalusi.

Eksperdid:

Kell 12.30-14.00

KAS MAAL SAAB ETTEVÕTLUSEST LEIVA LAUALE?

Ettevõtluse alustamine on kahtlemata lihtsam ja tulusam suuremas linnas. Siin jagub nii kliente kui ka tööjõudu ning pangalaenu saamiseks on oma äriplaani tulusust kerge tõestada. Kuidas aga saavad hakkama need pered, kes maal ise endale ja oma perele töökohad loovad.  Kuidas leiavad ettevõtjad väheneva elanikkonnaga piirkondades endale töökäsi? Kas maal on võimalik alustada nullist ja ilma palgatööta endale kvaliteetset elu pakkuda?

Eksperdid:

Kell 14.30-16.00

MIS JUHTUB MAALE KOLIDES?

Selles arutelus räägivad kolm endist linlast oma maale tuleku loo. Arutelus selgub, millised uskumused maaelu kohta on tõesed ja millised mitte. Samuti saame teada, kuidas on võimalik maal majanduslikus mõttes ellu jääda ning millised on tegelikud väljakutsed Diskussioon aitab maaelust unistavatel kuulajatel teha oma tulevikuplaane teadlikumalt.

Eksperdid: