Permakultuuri sõbrad Alo ja Leila, kes olid viimased kümme aastat elanud Tartus ja Tallinnas, kolisid koos oma kahe lapsega Järvamaale Köisi külla 2012.aastal.

Oma loos kirjutavad nad lahti nii maaelu plussid-miinused kui annavad ka head nõu, mida silmas pidada, kui elukoha vahetamine plaanis.

Idee küpsemine

Alo: Aastatel 1999-2009 olin järk-järgult muutnud oma eluviisi rohelisemaks nii, et oleks endal tervis parem ja minu tegevuse mõju maakera ökosüsteemile võimalikult väike. Kuid linnakorteris tulevad rohelisemaks kasvamisele piirid ette. 2009. aastaks oli proovitud elamiseks nii Tartut kui Tallinnat. Linnade müra ja konkurentsi keskkonnas hakkas tekkima väsimus. Perre oli sündimas teine laps ning korter Supilinnas paistis pere kasvu arvestades peatselt väikseks jäävat. Kuna maa juurde ostmine linnas tundus röövellikult kallis, sai pilk suunatud kaugemale. Eriti huvitasid alad, kus on ise toidu kasvatamiseks viljakas pinnas. Kesk-Eesti mullad on Eesti viljakaimad ning ka tööalase logistika mõttes tundus keset Eestit hea paik: minu konsultanditöö kliendid on enamuses Tallinnas, mõned ka Tartus ja mõnes teises Eesti linnas.

Valminud rakettahiLisaks avastasin 2009 enda jaoks sellise kokkuhoidva kavandamise süsteemi ja rahvaliikumise nagu permakultuur. See võimaldab kavandada inimese eluviisi, et aine ja energia ringleks võimalikult kohalikul tasandil ning ökoloogiline jalajälg oleks võimalikult väike. Oli selge, et kuna see erineb tänase Eesti linnaplaneerimisest (kus suur osa hüvesid tuuakse kaugelt ja jäätmed veetakse kaugele) oluliselt määral, siis selles valdkonnas saab ennast realiseerida ainult maal niimoodi, et ei pea pidevalt võitlema ja tõestama teistele inimestele, et just nii on hea inimesele ja keskkonnale.

Leila: Ühel päikselisel sügise päeval 2009. aastal jõudis mu juurde äratundmine. Jalutasin Joosepiga Tallinna Hirvepargis ja käed sügelesid neid ilusaid lehti riisuma ja oma panust sellesse hunnitusse loodusesse andma. Tundus eluvõõras lihtsalt kasutult vaadata lapse mängu ja näha, et minu tegevusetus on järelkasvule jätkusuutmatu eeskuju. Seega hakkas kogu me peres 2009 sügisest kasvama ja arenema plaan minna maale elama.

Jätkusuutliku elu elamine ja loomine nii maal kui ka planeedil Maa sai meie uurimise teemaks. Ning osutus väga maaliliseks tegevuseks. Erinevaid maaelu võimalusi avastades, katsetades ja eksides, kasvasime permakultuuri austajateks. Aastal 2010 sügisel lõime oma perefirma Elu maal OÜ, mis ostis Järvamaal Kareda vallas, Köisi külas ära Miku talu.

Teine tõsine äratundmine tabas mind kord kodus kirjutuslaua taga istudes ja arvutis kirju kirjutades. Joosepi tüütavaid tähelepanu saamise katseid tõrjudes sain aru, milline ma paistan läbi tema silmade ja tekkis küsimus, mida temal on sellest õppida. Ainiti ekraani vahtiv, näppudega klahve toksiv, “siin ja praegu” hetke hülgav igav(lev) vanem. Sain aru, et kratt minus nõuab tõelist maalähedast loodussõbralikku tööd, et seda ohtlikku vahendit internetti mõõdukalt ja oskuslikult kasutada. Samuti nagu Joosep marakratt vajab tegevust, kuhu oma tähelepanu ja oskusi suunata ja korda luua, selle asemel, et kaost tekitada.

Sisseseadmine

Esimene suvi
Alo: Kolisime juuni lõpus 2012 ning täna, aprillis 2014, olen endiselt kohanemise protsessis. See ei lõpe ilmselt kunagi, sest maal on kõik pidevas muutumises. Loodus oma rütmidega mõjutab palju enam kui linnas. Ilm mõjutab palju enam kui linnas. Hooned ning muud rajatised lagunevad ja annavad järgi ootamatust kohast. Harjuda on tulnud väiksemate mugavustega. Samas, kui kaugtööd teha saab, pesta saab, hädal käia saab, süüa saab teha, nõusid saab pesta, on kus magada ning kütmisega saab ka ruumi soojaks, siis on juba elu lill.

Leila: Olmeliste vajaduste sisse seadmine võttis aega 2 aastat. Sel kevadel (2014) saime valmis toad, mis on nö normaalsed. Ennem oli hädavajalik küll olemas ja sai hakkama, aga see ei olnud mõnus. Hädavajaliku – kaevu, veesüsteemi ja küttekollete puhastamine ja sisse seadmine võttis pool aastat, et siis julgeda talvele vastu minna. Vana maja põrandad, seinad, laed said vaid üle käia, et suurem sodi ära saaks…

Päriselt sisse seada ning ära harjuda pole veel jõudnudki. Eesmärk oligi, et saaks avastada, leiutada ja areneda veel aastaid. Vahepeal kindlasti ka sellesse puhkuse pause tehes muidugi.

Miks on maal hea?

Alo:

Leila:

Mille võrra on maal raskem?

Alo:

Leila:

Millele tähelepanu pöörata?

Alo:

Leila:

Alo ja Leila tulevad ka Tartusse „Maale elama“ messile, on kohal Põhja-Järvamaa boksis ja esitavad seminariruumis oma loo. Tule kuulama!

 

piknik