OG Elektra tegevjuht Raigo Mõlder ettevõtjana ukraina sõjapõgenike toetamisest: Ei olnudki küsimust kas aidata, küsimus oli koheselt, kuidas aidata

17.08.2023

OG Elektra AS-i tegevjuht Raigo Mõlder räägib mullu alanud Ukraina sõjast ning sellest, kuidas üks Eesti ettevõte saab siia sõja eest pakku tulnud ukrainlastele toeks olla. 

OG Elektras töötas ukrainlasi juba enne sõja algust. “Esimesed sõjapõgenikud jõudsid meieni väga kiiresti, ligi nädala jooksul sõja algusest. Me ei teinud konkreetset otsust ukrainlaste abistamiseks, meil polnud küsimustki, kas aidata. Vaid küsimus tekkis, kuidas me aidata saame. See oli väga kiire teadmine, et aidata tuleb igal juhul, selleks ei olnud mingisuguseid aluseid, mida kaalutleda. Kohe oli selge, et ukrainlased ei sõdi ainult iseenda eest, vaid meie kõigi eest ja sellele tuleb võimaluste piires kaasa aidata,” sõnas tegevjuht.

Sõjapõgenikud leidsid tee OG Elektrani läbi juba varasemalt seal tööl olnud ukrainlaste kaudu ning praegu on ettevõttes tööl ligikaudu sada ukrainlast. “Nad on väga hästi kohanenud. Eestlastega leitakse kiiresti kontakt. Need ukrainlased kes elavad siin kohapeal Rakvere vallas on leidnud palju eestlastest sõpru ja tuttavaid, veedetakse koos vaba aega, näiteks käiakse koos kalal, lapsed käivad samades koolides ja lasteaedades. Paljud räägivad juba suhtlustasemel eesti keelt. Aga kindlasti oleneb ka sellest millises piirkonnas nad elavad ja töötavad,” kirjeldas Raigo Mõlder ja lisas, et paljud inmesed on öelnud, et tahaksid Rakverre ka jääda. “Eelkõige soovivad jääda need, kellel on terve pere ja lapsed siin. Nad on leidnud endale sobiva töö ja elukoha. Harjunud juba kohaliku eluga,” rääkis Mõlder.

OG Elektrat kirjeldavad seal töötavad ukrainlased kui meeldivat töökeskkonda. “Meile on öeldud, et inimesed on sõbralikud ja ukrainlastest kolleegid võetakse kergesti omaks. Ukrainlased väljendavad oma tänutunnet ka töökusega,” ütles Raigo Mõlder ja lisas, et ka kohalikud inimesed on ukrainlased hästi vastu võtnud, teineteist aidatakse nõu ja jõuga. “Meie ettevõttes tööl olevate ukrainlaste lapsed on ka kõik soovi korral kooli ja lasteaeda saanhud, neid on hästi vastu võetud. Meil on vedanud sellega, et vald kus tegutseme on selgelt meelestatud ettevõtluse sõbralikult. Juhid ees saavad väga hästi aru, et ilma ettevõtluseta ei ole maal ka erilist elu ja arenemise võimalusi. Ehk siis tuleb vastastiku üksteist toetada, et koos veel paremini edasi minna,” tõdes Raigo Mõlder.