Oleviku talu õppetunde täis minevik, maagiline olevik ja lootusrikas tulevik

08.09.2022

Vana-Otepää külas asuva Oleviku talu noor peremees Alexander Linnamäe (26) on sündinud Tartus, koolis käis Tallinnas ja ülikoolis üldse Inglismaal ning lapsepõlves maaeluga eriti kokku ei puutunud. Kuid juba ülikooli ajal hakkasid teda matemaatika õpingute asemel huvitama hoopis ühiskonna jätkusuutlikkusega seotud teemad.

Ta hakkas selgemalt tajuma, kuidas inimkond ise hävitab elu ja ökosüsteeme. Seoses sellega tekkis tal huvi permakultuuri vastu ning see tõi ta ülikoolipingist otse Vana-Otepääle oma onu tallu, kus sai hästi palju erinevaid maaeluga seotud valdkondi ja tegevusi proovida (aiand, veisekasvatus, metsandus, lambad jne). Loomuliku jätkuna sai Alexander oma perekonnalt pulmakingituseks päris oma maatüki, kuhu hakkas noorpere arendama taastava põllumajandusega tegelevat talu, kus kasvatada ehedat, puhast ja kõrge kvaliteediga toitu ning elustada oma maastikke. Talu nime saamislugu selgitab peremees järgmiselt: “Otsisime põhilist kvaliteeti või sisu, mille järgi elada ning leidsime, et hetkes olemine on selles põhiline.”

Hetkel on peremehe sõnul talu veel arendus- ja investeerimisjärgus. Kuigi mahekanade tootmine permakultuuri põhimõtteid järgides saadi hoogsalt toimima, on hetkel plaanis mõningaid ümberkorraldusi teha. Peremees nendib, et läbikukkumisi ja õppimiskohti on talu arendamise käigus olnud rohkem kui õnnestumisi. Alustatud sai liiga suurelt arvestamata olemasolevate tingimuste ja reaalse müügivõimekusega. Uus eesmärk on luua keskkond, kus inimene saab tunda ennast elusalt ja rahulikult ning võtta vastu looduse kingitusi – värske õhk, puhas vesi ja toit, võluv maastik. See kõik on Olevikus olemas. Arendamist vajab veel taristu, mis võimaldaks teenida elatist ka majutusteenuste ja agroturismiga, mida jääb toetama looduslik kõrgkvaliteetne talutoodang ja permakultuuri põhimõtetel rajatud viljakas ja lopsakas maastik.

Maal elamise päeval teeb Oleviku talu peremees külastajatele talus ringkäike, räägib talu saamisloost, taastava põllumajanduse põhimõtetest ja loodusega kooskõlas elamise põhimõtetest ning elufilosoofiast üldiselt. Toimuvad toidusalu istutamise talgud – iga külastaja saab soovi korral istutada ühe puu. Avatud on ka kohvik ning võimalus on kaasa osta Oleviku talu tooteid.