Perekond Luht otsis Muhusse oma kodu rajamise keerukuse tõttu ka üürimaja variante

07.09.2019

Meie peres on täna viis liiget, pereisa Imre Luht (44a), pereema Pille-Riin Luht (38a), vanem poeg Joosep (9a) , tütar Joanna (6a) ja noorem poeg Joel (6 kuud) .

Peale ühise pere loomist elasime Tallinnas ca 8 aastat ja meil oli kogu aeg omavahel selline ühine tunnetus ja veendumus, et meie oma lapsi Tallinna koolidesse panna ei soovi ja nii sündiski juba varem otsus Muhusse elama asuda just vanima poja Joosepi koolimineku ajaks (2017).  Muhu sai kodukohaks valitud seetõttu, et Imre on Muhust pärit ja siin kooliski käinud ning see tundus igati hea ja loogiline valik.

Pille-Riin on pärit Võrust ja temale oli maale elama asumine oluliselt suurem elumuutus kui Imrele. Täna võime kindlalt väita, et kogu meie pere on selle otsusega igati rahul ja Muhu elukohana on lihtsalt suurepärane koht, kus on olemas palju võimalusi eneseteostuseks, hobideks ja harrastusteks. Kõige rohkem meeldib meile looduslähedus, rahu ja ka merelähedus on meie perele tähtis.

Suurimaks raskuseks oli ikkagi oma uue kodu rajamine – kuna uue kodu ehitamine ja selle finantseerimine ei ole väga atraktiivne pankade jaoks, siis tuleb olla väga loominguline, et kõik tehtud saaks. 2017. aasta alguses veel oli meil päris piiripealne seis, kas saame oma maja ehitusega alustada või mitte. Isegi käisime Muhus ringi ja otsisime igaks juhuks ka üürimaja variante.  Muus osas on sisseelamine sujunud väga hästi ja sujuvalt.

Meile on Muhu elamine andnud tagasi selle loodusläheduse ja rahutunde, mida meil Tallinnas elades enam ei olnud. Linnas elades põhineb elu üksteisega võistlemises ja pidevas kiirustamises, kuhugi jõudmises ning selline elustiil oli meie jaoks väga väsitav ja kurnav. Maale tulek on andnud meile ka võimaluse pakkuda oma lastele parem ja puhtam keskkond kasvamiseks. Maal saavad lapsed minna õue, ilma et neid peaks seal iga hetk jälgima nagu seda tihti Tallinnas tegime. Pille-Riin tunneb, et Muhus on väga toetav keskkond ja inimesed, et oma loomingulisi ideid ja projekte ellu viia.

Meie pere soovitab kindlasti kõigil inimestel kaaluda maale elama asumist, sest maal on puhtam loodus ja rahulikum keskkond. Tegelikult pead ise tundma, kas sa tahad maale elama asuda – siis leiad ka võimaluse ja sobiva koha elamiseks. Maal elades ei pea kogu aeg nn labidas käes olema, vaid ka niisama vaikuses istumine, jalutamine või looduses viibimine on suurepäraseks puhkuseks. Palju oleme kuulnud sõpradelt tuttavatelt küsimust: Mida te seal maal teete, eriti talveperioodil?  Siis me oleme ka naljatades vastanud, et me ei tee mitte midagi. Tegelikult on Muhus väga palju võimalik teha ka talveperioodil. Käime trennides, erinevatel kohalikel üritustel ja laste jaoks on Muhus olemas väga heal tasemel noortekeskus, kus lapsed saavad ringides käia ja aega veeta.

Fotol on  Pille-Riinul ja pisipojal seljas oma pere brändi Murucraft riided.