Perekond Truumetsade kolm aastat maal: raske algus, uued sõbrad ja sisseelamine kogukonda

08.09.2022

Liisi ja Steve kolisid Sepakülla 3 aasta eest Harjumaalt, Raasiku vallast. Elades modernsetest paarismajadest koosnevas asumis, avastasid nad ühtäkki tugeva igatsuse vana taluõue järgi, kus oleks privaatsust ja aegade hingust. Otsusele tõukasid ka kaks suurt leonbergeri tõugu koera, kes paarismaja krundi oma jooksutiirudega üsna üles olid kündnud.

Niisiis veedetigi jõulupuhkus talusid vaadates ja 31.12 tehti kõne oma lemmiktalu müüvale maaklerile. Viis kannatamatut päeva veel enne kui vaatama sai minna ja kohal olles olid nad müüdud. See Jüri talu Sepakülas oleks justkui oodanud neid.

Algus ei olnud lihtne, eelmise maja müük võttis aega ja tekitas närvipinget, maikuus sisse kolides oli talumaja rõske ja külm, esmakordsed kütmised olid tossurohked. Sooja vett sai puudega köetava boileriga. Mugavuste puudumise kompenseeris aga imeline taluõu isikliku metsatuka rüpes, privaatsus ja värske õhk, saabuvate sookurgede huiked ja pidevalt end näitavad metsloomad.

Kolme aasta jooksul on pere end aina enam sisse seadnud. Talumajale on ehitatud teine korrus, et kolmel lapsel oleks kõigil oma tuba. Kola täis suurest laudaosast on valmimas stuudiokorter/koolitusruum.

Ehitusjärgus on on tall hobustele, ponile, äsjapoeginud lammastele/kitsedele lastetuba, jänese ja merisigade kodu. Ostetud on kaks kämpingumaja. Loomi on tasapisi lisandunud, kanad, jänesed, kitsed, lambad, hobused. Peaaegu oleks saabunud kevadel Haeskast Tänava talust ka 2 šoti mägiveist: ema ja tütar. Paraku tütrel oli teine plaan: kolm korda õnnestus tal treilerist ja enne treilerit plehku panna ja Haeskas jooksuringe teha. Lõpuks liitusid nii ema kui tütar hoopis ühe suurema karjaga ja sõitsid suveks saarele. Sellised vahvad lood ongi loomadega ja loodusega – ikka toimetab loodus omasoodu ja nii mõnestki juhtumisest saab hiljem lõbus legend.

Kuidas toimus sisseelamine kogukonda? Kuna Liisi armastab lugemist ja raamatukogusid, siis esimese asjana läks ta lastega kohalikku raamatukokku ja sai tuttavaks armsa Imbiga, kes jagas temaga kohe mälestust, kuidas ta ise 30 aastat tagasi samamoodi Asuküla piirkonda sisse end seadis. Tänu Imbile tutvus Liisi Svea Stambergiga, kellega mõtted ühtisid noortelaagrite korraldamise asjus. Koos on kirjutatud kaks aastat lastelaagrite projekte ja neid suviti ellu viidud, et ikka kohalikud lapsed ka omavahel aktiivselt suhtleksid. Stevel võttis kogukonda sisse elamine veidi kauem aega, kuna tema oli esimestel aastatel täiskohaga Tallinnas veel tööl, siis ei olnud väga aega suhtlemiseks. Kuid nüüd on ka Steve võtnud oma unistuse täideviimise käsile. Siin elamise kolmas suvi on möödunud nii ehitamise tähe all kui ka tasapisi kogukonnas aktiivsemaks muutumise tähe all. Jüri talust on saanud Rohetalu. Sel suvel korraldas Steve oma esimese laagri Rohetalus koos Sveaga, kohalike ukraina ja eesti laste sõprussuhete tugevdamiseks. Steve on ka selle aasta Maal elamise päeva Asuküla messi toimkonnas ning plaanib seal tutvustada Rohetalu konseptsiooni, suitsutada kala, teha jäätist ja näidata loomi.

Liisi suvi möödus noorte vaimse tervise tugigruppi juhendades. Koos loovterapeut Külle Kadarikuga tehti Haapsalu noortele suhtlus ja loovusgrupp, kes kogevad suvel üksildust ja meeleolulangust ning tahaksid suhtlussituatsioonides julgemad olla ning iseendast ja maailmast paremini aru saada. Sellest sügisest alustab Liisi tööd Haapsalu Linna Algkoolis HEV-koordinaatorina. Steve panustab aina enam oma ajast talu loomisele füüsilises mõttes kuid Liisi peas täieneb aina ideeline konseptsioon. Noortegruppi läbi viies tekkis näiteks arusaamine veel intensiivsemast koos olemise vajadusest, et tagasihoidlikemate noorte isolatsioon väheneks ja et nad saaksid suhelda ka koolikeskkonna väliselt ja teistsugustes gruppides, panna ennast proovile turvalises keskkonnas. Pere lapsed: 14-a Remi, 9-aastane Iris ja 7-aastane Robert käivad Haapsalus koolides ning panustavad talu ellu kõik endale eakohaste ülesannetega.

Rohetalu tulevikunägemus

Rohetalu Sepakülas pakkuma koolitusi nii spetsialistidele kui lapsevanematele. Koolitused toimuvad väiksemas seltskonnas ja koos ööbimisega looduse rüpes väikestes kämpingumajades või koolitusruumi teisel korrusel. Koolitused Rohetalus teeb eriliseks koolitusjärgne taluelukogemus ning ka õhtused jutud lõkke ääres oma valdkonna inimestega/ teiste lapsevanematega. Jätkuvad suvised lastelaagrid – eelkõige kohalikele lastele, et tugevdada nende sidemeid ja pakkuda elamusi koolikeskkonna väliselt.
Samuti on plaanis terapeutilised laagrid noortele, koos loovterapeut Külle Kadarikuga on võimalik end läbi kunsti analüüsida kui ka teistega suhelda. Talus saab end proovile panna mõne talutööga ning luua kontakti nii loomade kui inimestega. Talus saab edaspidi korraldada laste sünnipäevi: Steve ja Liisi poolt on meelelahutusprogramm (aardejaht metsas, mängud ja viktoriin, talubingo). Koos täiskasvanutega saavad sünnipäevalised tutvust teha loomadega. On suur siseruum kus mängida ja möllata ja veel suurem õueruum. Rohetallu saab tulla tulevikus ka lihtsalt kämpingusse. Hingama taluõhku, kuulama kukelaulu ja vaatlema hobuseid, kelle koppel on kohe kämpingumajade kõrval. Sõita rattaga mereäärde metsmaasikaid noppima ja nautida kõike seda Läänemaa võlu.