PRESSITEADE: Maal elamise päeval näeb elu väljaspool linna

29.08.2019

28. septembril ootavad omavalitsused külla kõiki, kes on mõtelnud mõnda vahvassse maakohta elama asumisest. Esmakordselt toimuva „Maal elamise päevaga“ on liitunud 35 omavalitsust, mille koolid ja lasteaiad, tervisekeskused, külamajad, kultuurikeskused  ja teised teenusepakkujad sel päeval oma uksed avavad.

„Vahel näib, et inimesed kardavad maale elama asumisel ilma jääda kvaliteetsetest teenustest. Nüüd on hea võimalus asjad kohapeal üle vaadata ja kasvõi vallavanemalt endalt infot juurde küsida,“ kinnitas Maal elamise päeva peakorraldaja, Eesti Külaliikumise Kodukant juhatuse liige Krista Habakukk. Ta lisas, et hiljutisel Eesti külade maapäeval oli palju juttu kogukondade ja omavalitsuse koostöö vajalikkusest elukeskkonna kujundamisel . „See on päris suur asi, mille külad ja vallad üheskoos ette võtavad – Maal elamise päeva kaudu kutsuda oma kodukohta uudistama inimesi, kes tulevikus ehk päriseks maale elama tulevad.“

Aga mitte ainult kauged külalised ei ole sel päeval oodatud – ka oma ja naabervalla rahvas saab uudistada ja otsida oma lapsele sobivaimat kooli või lasteaeda, iseendale uusi eneseteostuse võimalusi või paremat teadmist koduvallas pakutavatest teenustest.

Ettevõtmisega on lisaks omavalitsustele kaasa tulnud korraldajatena  Maaeluvõrgustik, Maaelu edendamise Sihtasutus, „Maale elama!“ liikumise algatajad, Eesti Leader Liit, Eestimaa Talupidajate Keskliit ja mitmed teised organisatsioonid. Mõned päevad varem, 25. septembril toimub Rakvere vallas Sõmerul Maal elamise päeva avaüritus, kust võtavad osa nii rahvastikuminister Riina Solman kui ka riigihalduse minister Jaak Aab.

Minister Jaak Aab ütles, et Maal elamise päev annab omavalitsustele võimaluse tutvustada küllatulnutele kohalikku eluolu, piirkonna atraktiivsust ja potentsiaalseid töö- ja elukohti. „Öeldakse, et oma silm on kuningas – seega saavad inimesed sel päeval isiklikult vaadata, kuidas elu just selles konkreetses maakohas toimib ning mängida mõttega, kuivõrd sobiks neile endalegi seal elada. Loodan, et kohapeal kuuldu ja nähtu julgustavad inimesi, kes on mõlgutanud mõtet maakohta kolida, seda päriselt tegema. Ja maal elada on lihtsalt vahva.“

Pidevalt täienevalt külastuskaardilt leiab ka mitmed maal tegutsevad ettevõtted, kes otsivad oma meeskonda uusi inimesi. Juba praegu saab lehel maalelamisepäev.ee lugeda inspireerivaid maale tulemise lugusid ja vaadata, missugused omavalitsused Maal elamise päeval osalevad. Spetsiaalselt ootavad külastajaid kõik 15 küla, kes kandideerisid tänavu suvel  Aasta küla tiitlile.

 

Lisainfo:
Krista Habakukk, Eesti Külaliikumine Kodukant juhatuse liige
tel 55533990
krista@kodukant.ee
www.kodukant.ee