25.09.2020
Allikas: Raplamaa Sõnumid. Autor: Helerin Väronen
Foto: Maaeluvõrgustik
„Maal elamise päeval saavad maaomavalitsused võimaluse tutvustada, kuidas elu maal tegelikult käib ja kuidas vallavalitsused seda koordineerivad.
Sel laupäeval, 26. septembril toimub teist korda üle-eestiline ettevõtmine “Maal elamise päev”. Külastajaid ootavad 18 maaomavalitsust 11 maakonnast 250 külastuspunktiga. Tutvustatakse oma valla lasteaedu, koole, külamaju, tervise-, kultuuri- ja spordikeskusi ning ettevõtteid.
Avaüritus toimus sel aastal Raplas 22. septembril. Seminaril Rapla kultuurikeskuses arutlesid ministrid, maal tegutsevad omavalitsusjuhid ja ettevõtjad selle üle, mis takistab inimestel maale elama asumast ja mida saaks teha selleks, et üha rohkem inimesi avastaks maal elamise võlud. Seminarile eelnes omavalitsuste esindajatele mõeldud ringreis Rapla valla Raikküla piirkonnas.
Raikkülas külastati kultuurikeskust, mis on haruldane näide koostööst era- ja avaliku sektori vahel, kuna kohalik ettevõtja, OÜ Raikküla Farmer peab koostöös vallaga kultuurimaja üleval. Maja on renoveeritud, selle saal on maakonna suurim ning ringid toimetavad seal aasta ringi.
Kuigi Lipa oli külastatavatest piirkondadest kõige pisem, on sealne kogukond ääretult ühtehoidev. Igale kohapealsele sündmusele tullakse koos perekonnaga, et päeva nautida. Lipa on hea näide sellest, et kui on inimesi ja tahtmist, elab ka väike koht väga head ja vilgast elu.
Kunagises Lipa koolimajas tegutseb üks Kabala lasteaia-kooli rühmadest ja just teisipäeval oli sealsel Lustilapse rühmal hobutund, mis on ilmselt terves Eestis ainulaadne. Teist õppeaastat toimuvaid iganädalasi hobutunde aitab läbi viia kohalik hobusekasvataja ja hipoteraapia õpetaja Margit Düüna.
Ringkäigu viimane sihtkoht oli Kabala külje all tegutsev ettevõte Parvematkad OÜ, mille peremees Alar Tool näitas eri suurustes parvemaju. Ettevõte pakub ligi 40 erinevat teenust, alates vesijalgratastega sõitmisest kuni paintballini välja, rääkis Alar Tool. Plaanid on ettevõttel suured. Eriolukord näitas, et vajadus on ka väiksemate parvede järele, nii et lähitulevikus saab Vigala jõe kaunite kallaste loodust nautima minna kaheksasse perevillasse.
Pärast näidisprogrammi ja maal elamise päeva avaseminari tuli tunnistada, et maale tulevad, jäävad ja saavad edukalt hakkama tõesti need, kellel sära silmis ja tahe midagi ära teha. Riigi ja omavalitsuste ülesanne on aga nõu ja jõuga kaasa aidata, et see sära sel põneval teekonnal ei kustuks.