Seenelkäik võtab 15 minutit ning parim kool, pilliõpe, trennid ja seto leelo on siinsamas

03.09.2019

Sigrid Pärtin: vanus: 39, Setomaa vald, koduküla: Matsuri, pereliikmete arv: 6

 Miks otsustasite oma praegusesse koduvalda elama asuda?

Oleme mehega mõlemad hingelt maainimesed. Oleme proovinud elada linnakorteris, linna lähedal maal, linnamajas, kuid ükski koht pole olnud päris see. Oma kodu valisime välja perekonna ringis ja ainult pildilt vaadates. Kohapeal käis oli tunne veel tugevam- see on meie kodu! Kuna lapsed käivad Värska Gümnaasiumis, siis otsus oli väga kerge tulema. Lastel on vallasiseselt palju kergem koolis käia, kuna bussiliiklus on vähemalt meie pool väga hea. Mina ise teen käsitööd. 5a tagasi sattusin seto käsitöö lummusesse, millesse olen aina enam sisse keerdunud ja aina raskematele väljakutsele oma käe andnud. Samuti on meie vanemad tütred käsitööhuvilised. Meile kõigile meeldib see kultuuriruum, see õhkkond ja see hoolivus, millest Setomaa pakatab.

Mis on olnud suurim raskus või väljakutse maal elamisel?

Suurim väljakutse on kinnisvara soetamine. Kutsutakse ja saadetakse küll maale elama, kuid kinnisvara soetamiseks peab endal see finants olemas olema, sest finantstoetust pakkuvate firmade jaoks on see 0 elutegevusega piirkond, kuhu investeerimine on suur rumalus.  Teine asi, millega tuleb arvestada on pood – ei saa enam 5min enne poe sulgemist otsustada, et nii, nüüd on vaja. Peab uuesti sisse harjutama eelplaneerimise, et asjata tühje sõite ei teeks.

Mis on parim, mida elamine oma koduvallas on teile andnud?

On andnud võimaluse tegeleda sellega, mis meile meeldib. Meie lapsed on väga iseseisvad ja neile meeldib, et saavad ise jalutada metsa – kasvõi koogijao pohlade ja mustikate järgi minna. Üks asi, mida saame hetkega otsustada – praetud kukeseened, seenekaste, mets on siinsamas ja seenelkäimine võtab napilt 15 min aega, et kastmejagu koju tuua. Metsa eksimise võimalust pole, sest kuked kirevad niikaua, kuni silmside on jälle olemas. Parimad on Värska Muusikakool ja Gümnaasium – hoolivad ja südametega õpetajad, erinevad enesearendamise võimalused – trennid, pilliõpe, käsitöö, seto leelo ja ringid. Kõigile miskit. Lisaks armas võimalus peale kooli valve all teiste lastega koos aega veeta noortekeskuses, kus toimub ka üritusi. Meie kodukant on parim laste kasvamise keskkond.

Miks soovitate ka teistel kaaluda oma  elamist?

Inimesed on fantastilised, naabrid on toetavad ja lapsed saavad vabalt väljas mängida või tänaval rattaga sõita ilma kartmata, et nendega midagi juhtuks. Samas on piisavalt privaatsust, et olla omaette. See mõnikümmend kilomeetrit suurde keskusesse ei ole siit vaadatuna üldse nii kauge. Lisaks on võimalusi, kuhupoole minna – Venemaa, Läti. Enda kogemusest võin öelda – hea on sõita suurlinna teadmisega, et võin sealt alati lahkuda, kui tuledest küll saab. Elu on seal, kus on inimesed – siin on inimesed, siin on elu.