Sõja jalust Elvasse jõudnud Dariia: “Eesti keel on lõbus!”

13.03.2024

Et eesti keel on lõbus, seda arvab Dariia Labunska (34), kes elab ja töötab Elvas. Elva vallas on registreeritud Ukraina sõjapõgenikke hetkel 295. Dariia koos ema Olga ja pisitütre Alissaga on nende hulgas.

Dariia lahkus Tsherkassõ oblastist, Smila linnast 10.märtsil 2022. Ta oli 8. kuud rase, seepärast võttis ka ema kaasa. Sõda ja esimene laps tulekul, need ei sobinud kokku. Ta abikaasa jäi Ukrainasse, sest mehi riigist välja ei lastud.

Ema Olgal olid tuttavad Sillamäel. 10 päeva enne õiget aega tuli kutsuda kiirabi, sest Dariia hakkas sünnitama. Narvas Alissa sündiski- nüüd on tüdrukuke juba aasta ja 4 kuine ning ütleb eesti keeles aitäh! Kuna Sillamäe tuttavatel oli välja pakkuda ühe poja suvila Elva lähedal, siis nii pere Tartumaale sattuski. Terve aasta elasid nad suvilas, kasvatasid pisikest Alissat ning siis, kui vanaema Olga sai titaga juba üksi hakkama, läks Dariia tööd otsima.

Astus sisse elektroonika tootmisteenuste ettevõttesse Enics, küsis, kas tööd on pakkuda ning paari nädala pärast oligi tal töökoht olemas.

Dariia õppis Dnepropetrovski Rahvusvahelises Ülikoolis kaugõppes finantsjuhtimist. Selle kõrvalt tuli aga ka töötada. Üks ta töökohtadest oli raadiotehases, kus ta töötas komplekteerijana. Praegune töö Elvas on väga selle Ukraina tehase töö moodi.

Dariial on õnneks selline iseloom, et naerusuiselt saab ta kõigega hakkama. 12-tunnine vahetus tehases pole kerge vastu pidada. Alguses oli väga raske.

Aga raha on vaja teenida ning Alissa arvab, et tal on läinud Eestis paremini kui paljudel teistel sõjapõgenikel. Esiteks, tal on kaasas ema, kes last hoiab ja teiseks, tal on töö, mis lubab korterit üürida. Kõige suurem probleem on see, et lapse isa pole tütart näinudki!

Arvuti kaudu muidugi suheldakse, aga pisike Alissa arvatavasti mõtleb, et isad ja vanaemad elavadki ainult arvutis.

Nii 62-aastane ema Olga kui Dariia õpivad usinasti eesti keelt. Suvel oli Elva lauluväljakul tore üritus aasta jooksul sündinud lastele ja nende vanematele kingiti hõbelusikas ja lasteraamat, millest nüüd kolm põlvkonda saavad keelt õppida.

Dariia ütleb, et eesti keel kõlab tema jaoks väga lõbusalt, nagu laul! Selle aasta alguses loodi Elvas ukrainlaste klubi. Koos on käidud juba mitu korda, sest ukrainlased on rahvus, kes hõimlust väga tähtsaks peab.

Ka saavad sõjapõgenikud oma kogemusi eesti elust jagada ning leida probleemidele üheskoos lahendusi. Ka Dariia on nüüd selle klubi liige.

Elu Eestis meeldib talle samuti, eriti Elva õhk! Mustikad ja eesti kartul olevat väga head, aga ukraina köögivilju ei saa siinsetega võrrelda. Ukraina must muld ja päike annavad viljadele maailma parima maitse.

Ja asi, mida nad mõlemad emaga igatsevad on ukraina suitsupekk!

Tekst: Maire Aunaste