Üleilmne reisikorraldus käib Mulgimaa põlistalust

30.05.2020

Ilusate suguvõsa ajalugu Sammaste külas on pikk. Esimesed märked ajalooürikutes  meie kohta on 16. sajandist. Minu vanavanaisa Peeter Ilus, kes oli Vana-Torimo talu perepoeg, võttis omale naise Mari naabertalust Sellä-Toromolt 19. sajandil.

Okupatsiooniajal ei olnud talu meie pere käes. 90ndate alguses taotles mu isa Sellä-Torimo tagasi ning me kolisime siia.

Sellä-Torimol möödus minu põhikooli ja gümnaasiumi aeg ning peale KVÜÖA Sõjakooli lõpetamist elasin siin püsivalt ning juhtisin Mõisaküla piirivalvekordonit. Peale seda viis teenistus mu mõneks ajaks Põhja-Eesti piirkonda, kus tutvusin oma elukaaslasega.

Kui meil 2009. aastal esimene laps Lee sündis, otsustasime kolida püsivalt tagasi maale. Esialgu käisin mina tööl Kaitseväes ja elukaaslane Kadi oli lapsega kodune. 2012 alustasime mõlemad aktiivsemalt ReisiGuru.ee toimetamisega ning kohandasime oma elujärje rohkem kodukontorisse. 2014 sündis perepoeg Leek ning toimetused kodukontoris muutusid märksa huvitavamaks.

  1. aasta alguses liitusime AS Go Travel’ga ja ReisiGuru.ee on nüüd nende seiklusreiside osa. Kuna hetkel on reisimisi Eestist välja minimaalselt, siis toimetame tulevaste reiside planeerimisega.

Mulgi vallan om iki ää eläde! Iga aastaga läheb see järjest paremaks. Loodus on kena, õhk puhas, privaatsust piisavalt, infrastruktuur paraneb (mustkate on juba Rimmust Viljandini) ning samuti on viimase 5 aastaga märgatavalt tõusnud üle õhu leviva interneti teenuste kvaliteet.

Paremaks saab alati minna, kuid ei oskagi siinkohal midagi väga murettekitavat välja tuua. Arvan, et kõik liigub ikka paremuse poole.

Sammaste küla on minu jaoks ideaalne, kuna oma ruumi ja privaatsust on palju. Me pole suured maaharijad, kuid igal aastal külvame miskit maha. Elukaaslane Kadi tegeleb lilleaedadega. Oleme kasvatanud isegi lambaid. Ja nagu ikka, töö maal ei lõpe kunagi – leiab alati midagi, millega tegeleda.

Kohalikust elust proovime ikka võimalusel osa võtta. Kõige mõnusam üritus nagu ikka on Rimmu külapäevad. Samuti käime meeleldi Abja-Paluojas ujumas ning ümberkaudsetel sihtidel matkamas.

Lastele meeldib maal väga! Nad ise ei kujuta ette elu linnas. Võibolla ainsaks miinuseks on see, et ümberkaudsed lapsed elavad suht hajali. Samas on lapsed tervemad ja mõistavad vast eluolu paremini.

Mulgi pärandikultuuriga puutun kokku kirjanduse ja oma isa kaudu. Plaan on tellida perele Halliste rahvarõivad.

Himot-Märt Ilus, Sellä-Torimo talu, Sammaste küla, Mulgi vald

FOTO: Sellä-Torimol elavad: Himot, Kadi, tütar Lee, poeg Leek, koer Donna ja kass Maru